Žaidimų evoliucija (Part 4): Atari 2600

2600vader-thumb.jpg

Taigi žadėjau daugiau dėmesio skirti konsolėm, kurias jau teko minkyt. Nors ši konsolė jau atšventė savo 30-metį, bet man teko prie jos prisiliesti. Kaip? Ogi atradau sandėliuke. Tai tikriausiai buvo mano brolio žaidimų kompiuteris. Taigi apie viską iš eilės.

atariconsoleesqcouchpotatofb-thumb.jpg

Life Story:

Taigi 1977 spalį Atari pristatė savo Video Computer System (toks konkretaus pavadinimo nebuvimas ir lėmė, kad ilgą laiką aš nė nenumaniau kas per daiktas ten pas mane gulėdavo). Tačiau vėliau konsolė pervadinta į Atari 2600 pagal kompiuterio partijos numerį: CX2600.

Pradinis konsolės variantas buvo Stella, bet projektėlis buvo kiek pastrigęs. Reikalai pajudėjo tik į kompaniją priėmus Jay Miner. Mikroschemų architektas sugebėjo sujungti keletą sistemų į vieną ir taip kompanija išleidusi 100 milijonų dolerių tokio aparačiuko sukūrimui, sugebėjo išleisti konsolę.

Konsolės pradinė kaina buvo 199 USD, nesunku paskaičiuoti, kad kompanija privalėjo parduoti virš pusė milijonų konsolės vienetų, kad jai atsipirktų šis darbas. Atrodytų kiek bauginamai. Bet visgi konsolės pardavimai pranoko lūkesčius. 40 milijonų konsolės kopijų!!!

Nors ne viskas įvyko taip iškart. Pirmaisiais metais, kai konsolė buvo gaminama Kalifornijoje, pasisekė parduoti tik 250000 vienetų (pusė tikslo). O konsolei jau prilipo “Sunkiosios šešeriukės” vardas (konsolė buvo tikrai didelė ir sunki, bei tūrėjo 6 valdomąsias svirtis korpuse). Tuo metu sugebėjusi sutalpinti 1,19 MHz procesorių ir net 128 bytus operatyviosios atminties.

Kai publika suprato, kad galima žaisti nė vien Pong`ą, bet ir kitus žaidimus, bei kai tik gamintojai išmoko išnaudoti konsolės galimybes – pardavimai ėmė augti, kaip ant mielių. 1979 ši dėžutė tapo geidžiamiausia ir daugiausiai parduodama Kalėdų dovana. Tais metais 1 limonas dėžučių paliko gamyklą ir iškeliavo pas laiminguosius vaikus ar jų tėvelius.

Sekančiais metais Atari licenzijavo tikru arkadų hitu tapusį Space Invaders, kuris išaugino konsolės pardavimus dvigubai. Tais metais Atari iš savo konsolės, bei žaidimų pardavimų susišlavė 2 milijardus dolerių… Nieko sau, sakysit…. Palaukit, konsolės pardavimai nė neketino sustoti. Ateinačius du metus konsolės pardavimai vis dvigubėdavo. 1982 beveik 8 milijardai Atari`ų išriedėjo į naujuosius namus.

1980 kompanija pašalino kairiąją ir dešiniąją lygių sunkumo svirteles (skant, kad nesikartotų). Konsolė kiek palengvėjo, bet atrodė lygiai taip pat, kaip ir standartinis variantas.

sys_atari2600

O štai 1982 kompanija išleido kiek pigesnį variantą, kuriame buvo pašalinta medinė dalis. Konsolė buvo praminta „Darth Vader“, dėl savo visiškai juodos, kampuotos išvaizdos, kiek primenančios mūsų gerai pažystamą veikėją. Tais pat metais kompanija pradėjo spausdinti ant konsolės, kad tai 2600 (iki tol būdavo tik VCS užrašiukas), nes prekyboje jau buvo pasirodžiusi ir 5200 versija, kuri visgi nenusisekė.

Per tą laiką buvo sukurtos dar dvi konsolės versijos: 2700 – kuri taip ir nebuvo pasirodžiusi, dėl savo nepatogaus dizaino; bei 2800, kuri buvo pristatyta būtent Japonijos rinkai, bet iš jos buvo išstumta, dėl Nintendo Famicom populiarumo šiame regione.

Kaip bebūtų, šis gaminys tūrėjo tam tikrų problemų. Gamintojai teigė, kad konsolė tikriausiai kaip niekas kitas keliaudavo po garantinius centrus, nes nuolat gesdavo, perkaisdavo, sugesdavo gana nepatvarūs pulteliai, kuriuos įsižaidęs žaidėjas galėdavo visai nesunkai sugadinti.

Neužilgo į kovą su Atari populiarumu stojo kiti gamintojai: Imagic ir Coleco. Taip kompanija įsivėlė į skandalą, kai kompanija Mystique pradėjo masiškai gaminti pornografinius žaidimus. Neilgai trukus nenaudėliai buvo išmesti iš sutarties. Konsolė tesė ramų savo viešpatavimą.

Tačiau viskas turi pabaigą. Atėjo 1983 video žaidimų krizė, kai kompanijos pardavimai smarkiai krito, niekas nebenorėjo pirkti kompiuterinių žaidimų ir kompanija pradėjo patirti milžiniškus nuostolius (apie 10000 USD per dieną!) Taigi 1984 konsolė atiteko tokiem bičam iš Commodore Business Machines, kurie sumastė pasipelnyt iš žinomosios konsolės. Po dviejų metų perleido konsolę, supaprastindami dizainą, suteikdami galimybę žaisti visus klasikinius žaidimus ir už visa tai prašydami tik 50 dolerių mokesčio. Taip jie iš senosios konsolės spaudė ką galėjo ir išspaudė iki 1990. Reikalą oficialiai parišo Atari kompanija, kuri 1992 Sausio 1 sako: “Viskas bičai, užteks”. Taip konsolė patapo visų laikų ilgiausiai išgyvenusi konsolė. Gaminama ji buvo 14 metų ir du mėnesius.

Rest In Peace 2600 (Y)

My memories

ata26con0132l-thumb.gifata26con0076l-thumb.gifEch, buvau aš visai pyplius, kai tekdavo grajint su šia konsole. Sandeliuke radau šią dėžę, jei tiksliau, tai “Vader`į” (be tų medinių pagražinimų ir tik su 4 svirtim), paprašiau sesers, kad pajungtų prie teliko ir oj, kaip prasidėjo. Atsimenu ne vieną kartą dar teko kviesis sesę, kad patvarkytų mano “linksmalazdę, nes oj trantas buvo. Vėliau, neišsikentusi nupirko kažkokį Sega variantą, kuris buvo suderintas su Atari ir labiau panašus į mum žinomus JoyStick`us.

Tiesa tokių dalykų kaip kasečių netūrėjau, pačiame kompiuteryje buvo įrašyti 40 žaidimų kurių pakankamai pakakdavo, o apie kasečių egzistavimą tada tik spėliodavau. Kadangi niekas iš mano draugelių nieko apie tokius čiūdus nė nežinojo, tai netūrėjau kieno paklaust.

O vat žaidimai… Uch. Tada žaidimai tikrai neatrodydavo durni, ar prasti. Man tokiam tetrių berniukui čia buvo oj kaip įdomu. Tik labai jau gasdnidavo garsai sklindatys žaidžiant žaidimus. Kai kuriuos žaidimus niekad nežaisdavau, nes bijodavau!!!

Apačioje pateiksiu keletas žaidimų nuotraukų. Tų žaidimų, kuriuos dar prisimenu.

Ech. va taip va ir bėgo mano 5-7 gyvenimo metai.

Įdomumo dėliai, tai visai neseniai aptikau Atari emuliatorių kartu su begales žaidimų. Kam įdomu – galit išbandyt.

Jei sumastytumėte šią konsolę nusipirkti dabar, tai eBay aukcione plotumėte 30-40 USD. Užsimaniau aš ją išsitraukt ir pažiūrėt, kokia jos būklė dabar, bet… Deja mano mama jau išmetė, ech o toks malonumas būtų buvęs. Na ką gi….

Žaidimai:

untitled-1

Kaip tai atrodė In real:

Komentarų nėra

Komentuoti