Nešiojamės Windows 8 su savimi (WindowsToGo)

windows-to-go

Windows 8 artėjant prie vienerių metų minėjimo, bei tuoj įvyksiančio perėjimo į 8.1 versiją, norėčiau pakalbėti apie vieną, kiek mažiau eskaluojamą šios operacinės sistemos privalumą – t.y. WindowsToGo.

Trumpai tariant, WindowsToGo – tai galimybė instaliuoti ir paleisti Windows tiesiai iš USB laikmenos. Šioje vietoje nereikėtų maišyti su Windows 7 pristatyta galimybe instaliuoti OS iš USB. WindowsToGo tai ne sistemos instaliavimas į jūsų kompiuterio vidinį diską panaudojant USB rakčiuką vietoj kompaktinio disko, o pačių windows’ų intaliavimas Į USB atmintį. Kitaip tariant, galimybė pasidaryti nešiojamą windows’ų versiją.

Kam viso to reikia?

Pirmiausia, tai kompanija Microsoft šį feature’są labiausiai taiko į verslo segmentą ir tai ko gero ir yra pagrindinė priežastis, kodėl namų vartotojai apie tai nieko ir nėra girdėję. Versle ko gero tikrai neretai tenka susidurti su situacija, kad nėra prisirišama prie vieno darbo kompiuterio ir darbas gali šokinėti nuo vienos darbo vietos prie kitos. Tokioje situacijoje gan svarbu būtų turėti vieningą aplinką, savo individualų softą, kurį būtų galima naudoti be jokių instaliavimų, bei su jums reikalingais ar patogiais konfigūravimo nustatymais neigaištant laiko ir neprisirišant prie kompiuterio geležies – t.y. naudoti individualų softą ant kurio tik nori kompiuterio. Tai pvz. įgalina naudoti kompanijos dedikuotą programinę įrangą iš namų ar viešo kompiuterio, nebijant prarasti duomenis, nes visa informacija yra koduojama ir net neįrašoma į naudojamo kompiuterio diską, o saugoma tiesiogiai jūsų nešiojamoje atmintyje. Galima jaustis saugiau dėl šnipinėjimo programų ar dėl savo privatumo. Be slaptažodžio iš šios USB laikmenos duomenys pasiekiami negali būti.

Iš esmės WindowsToGo ir atlieka šią funkciją – nešiojami windows’ai, kurie jums leidžia visada su savimi turėti pilnas, darbui paruoštas programas, dokumentus, naršyklės žymas ar slaptažodžius, kad ir kieno kompiuteriu naudotumėtės.

Kodėl to nebuvo galima atlikti iki Win8?

Taip, teoriškai buvo neoficialių workaround’ų tai atlikti ir su Win7 (taipogi kiek sudėtingesnis ir kompleksiškesnis tačiau visgi įmanomas būdas veikė ir su WinXP), tačiau kadangi OS nebuvo pritaikyta tokiam panaudojimui, tai sukeldavo papildomų naudojimo nepatogumų, kurių vienas pagrindinių – pirmą kartą paleidus operacinę sistemą, ji nuskaito kompiuterio geležį, aktyvuoja atitinkamus driver’ius ir tampa pririšta prie jos. Jeigu atjungtumėte USB laikmeną ir tiesiog taip paprastai pajungtumėte prie kito kompiuterio – viskas ką pamatytumėte būtų tik Windows Blue Screen klaidos pranešimas.

Norint naudotis tokia modifikuota Windows  7 versija, ant darbo stalo sukuriama speciali nuoroda, kurią reikia paspausti ir reset’inti visus driverių nustatymus kiekvieną kartą, kai planuojate pasijungti savo USB prie kito kompiuterio. To neatlikus – nešiojama OS pasinaudoti tiesiog negalėsite. Tai nereikalauja daug pastangų, tačiau suprantama, kad galima lengvai užsimiršti arba žinokis dabar kada tau reikės prisijungti prie svetimo kompiuterio…

Kuriant Windows 8 šis scenarijus buvo apgalvotas ir OS sukurta taip, kad palaikytų tokį panaudojimo būdą. Pirmą kartą pajungus WindowsToGo prie kompiuterio, kaip ir įprasta bus atliktas sistemos konfigūravimas tai konkrečiai kompiuterio geležiai. Tai vienkartinis procesas, kurio kartoti nereikės jei naudositės tuo pačiu kompiuteriu. Pajungus šią nešiojamą USB atmintį prie kito kompiuterio, sistema aptiks geležies pasikeitimus ir procesas bus atliktas iš naujo. Jokių reset’inimų ir sistema galėsite naudotis bet kur ir bet kada. O geriausia tai, kad kompiuterių profiliai yra išsaugomi ir jums grįžus prie pirmojo kompiuterio, proceso kartoti nebereikės, sistema jau atsimins šio kompiuterio konfigūraciją ir iškart užkraus į darbo aplinką!

O kas gi nutinka jei darbo metu toks nešiojamas USB imamas ir ištraukiamas iš kompiuterio? Nejau sistema akimirksniu išsijungia? Logiškai mąstant tai prilygtų lyg maitinimo atjungimui stacionariam kompiuteriui. Taip, su modifikuota Win7 versija būtent taip ir nutikdavo ir jei darbo su nešiojamais windows’ais metu netyčia, tarkime su ranka ar koja užkliudysite USB laikmeną ir ją atjungsite, tai prarasite visą savo darbą. Tačiau, kaip minėjau, Win8 buvo kuriami su nešiojamumo galimybe, tad visa tai taipogi apgalvota. Atjungus WindowsToGo flashiuką nuo kompiuterio, operacinė sistema pristabdoma ir pasirodo pranešimas įspėjantis, kad jūsų laikmena atjungta. Turite 1 minutę laiko, per kurią galite pajungti USB atgal į kompiuterį ir darbas su operacine sistema akimirksniu pratęsiamas. Jei per minutę laiko USB negrąžinamas į savo vietą – kompiuteris tiesiog išsijungia.

Kaip pasigaminti WindowsToGo

Taigi, priėjome prie pagrindinio šio straipsnio aspekto – kaip visą tai įgyventi ir patiems turėti nešiojamus windows’us.

Pirmiausia jum reikės:

-USB atmintis (32GB flash’iukas arba išorinis kietasis diskas);
-Windows8 instaliacinis diskas (galite naudoti originalų pirktą instaliacinį diską na arba gautą kitais kanalais… ;j);
-DaemonTools, PowerISO ar kita disko atvaizdus atpažįstanti programa;
GetWaikTools programėlė;

Papildomai:
RMPrepUSB (naudojama USB formatavimui su paprasta vartotojo sąsaja, tačiau yra nebūtina, nes visą tai galime atlikti ir CMD aplinkoje rašant komandas).

Rekomenduoju flashiuką arba išorinį kietąjį diską su USB 3.0, nes nepajusite sąsajos greičio apribojimų ir tokie nešiojami Windows veiks beveik taip pat sparčiai, kaip kad iš vidinio HDD. Tačiau kadangi ne visi dar turi galimybę panaudoti USB 3.0, tai galima viską padaryti ir USB 2.0 pagalba, tačiau tokiu atveju nešiojama OS veiks labai lėtai ir nieko su tuom padaryti nepavyks.

Suinstaliuoti Windows, kartu su Office paketu užima apie 14GB vietos, taipogi reikia palikti vietos temporary file’ams, bei memory swap. Tad su 16GB flashiuku jūs galite pasidaryti WindowsToGo, tačiau jie nebus komfortabilūs, tad rekomenduoju naudoti bent 32GB flash atmintį.

Windows 8 Enterprise vartotojai turi specialų įrankį, kurį galima rasti Control Panel lange. Jo pagalba paprastai ir greitai sukuriamas WindowsToGo USB. Jei Enterprise versijos neturite ar esate su Win7, tai reikės atlikti žingsnius patiesm.

Žingsniai:

1. Pasileidžiame RMPrepUSB programėlę ir 3, bei 4 punkte pasirenkame laimenos formatą NTFS, bei uždedame varneles ties Bootmgr, bei Boot as HDD

rm

Jeigu geriau jaučiatės CMD aplinkoje ar dėl kokių nors priežasčių RMPrepUSB jums nesuveikė, tai straipsnio apačioje rasite instrukcijas, kaip tai atlikti komandų pagalba.

2. Pasileidžiate GetWaikTools ir pažymėję varnelę tik ties WAIK Tools for Windows 7 spaudžiame mygtuką Download. Parsiuntus išsikopijuokite imagex.exe, bei bcdboot.exe failus iš amd64 katalogo į lengvai pasiekiamą vietą, kurią greitai pasiektumėte per CMD ir nereikėtų rašyti ilgo adreso. Pvz aš saugau tiesiog C:\Waik naujai sukurtame kataloge.

3. Parsisiunčiate ir mount’inat Windows 8 diską arba įdedate fizinį kompaktinį diską į kompiuterį.

4. Atsidarome CMD administratoriaus režimu (start’e parašykite CMD, pasirodžius rezultatams ant CMD.exe spaudžiame dešiniu klavišu ir renkamės „Run As Administrator“.

5. CMD lange atsidarome katalogą, kuriame guli ką tik parsiūstas Imagex.exe. Rašote komandą CD ir nurodote katalogo adresą. Mano minėtu atveju: CD C:\Waik

6. Tarkime jūsų Windows 8 diskas yra mount’intas, kaip diskas F: o USB laikmena, kaip diskas E:, rašome komandą:

Imagex /Apply F:\Sources\Install.wim 1 E:

7. Prasidės failų kopijavimas, kurį jums rodys procentais. Kai darbas bus sėkmingai atliktas, CMD lange rašome komandą:

BCDBOOT E:\Windows /s E: /v

8. Tai atlikus perkrauname kompiuterį ir užkrauname iš USB. Jei viskas buvo atlikta tvarkingai, jūsų kompiuteris užkraus ką tik iškeptą OS jau iš USB flashiuko. Turite pilnus, nė kiek neapkarpytus windows, į kuriuos galite įrašinėti kokias tik norite programas tol kol jūsų atmintyje užteks vietos.

Pastaba: pirmą kartą jungiant, sistemai atliekant kernel, bei driver nustatytumus, kompiuteris gali porą kartų persikrauti.

 

Disko formatavimas per CMD:

-Pasileidžiate CMD administratoriaus režimu
-Vedame komandą DISKPART
-LIST
-Pasirenkame USB atmintį (SELECT DISK ir disko numeris, pvz jei USB atmintis yra atvaizduota kaip disk 2, tai vedame SELECT DISK 2)
-CLEAN
-CREATE PARTITION PRIMARY
-FORMAT FS=NTFS QUICK
-ACTIVE

Setting up the partition on the USB for Windows to Go

 

WindowsToGo pristatymas:

6 komentarai
 • mendocino
  Parašyta: 11:10h, rugpjūčio 30 Atsakyti

  Labas, gal turi idėjų kaip suinstaliuoti win to go į nešiojama harda su keliomis particijomis? Nes man nė velnio nesigauna :(

 • re`animated
  Parašyta: 12:02h, rugpjūčio 30 Atsakyti

  Šitos instrukcijos tinka ir išoriniam hardui. Pats esu pasidaręs būtent tokį variantą

 • mendocino
  Parašyta: 18:42h, rugsėjo 04 Atsakyti

  O hardas pas tave su keletu particijų. Nesuprantu nifiga nepassidaro bootnis nor tu ką…

  • re`animated
   Parašyta: 18:58h, rugsėjo 04 Atsakyti

   O darei su RMPrepUSB ar per cmd? Jeigu darai per cmd, nepamiršk active komandos. Screenshtot’e jin praleista.

   DISKPART
   -LIST DISK
   -SELECT DISK
   -CLEAN
   -CREATE PARTITION PRIMARY
   -FORMAT FS=NTFS QUICK
   -ACTIVE

 • mendocino
  Parašyta: 19:51h, rugsėjo 04 Atsakyti

  Aš su MiniTool Partition Wizard uždėjau ant tos particijos kur instaliavau win to go „ACTIVE“ ir sufomatuovau NTFS

  • re`animated
   Parašyta: 23:00h, rugsėjo 05 Atsakyti

   Per cmd arba per Disk Management žvilgtelk ar ištikro active. Jei taip, tai tada particija bootinė, tik su win padarymu netvarkoj. Tokiu atveju pabandyk GetWaik programėlėj imagex.exe išsitraukt iš kitų folderių, turėtų manau padėti.

Komentuoti