IT talk #1

D

Gerai, šiandien trumpai paliesiu net tris skirtingas temas: labai bjaurus kompiuterinis virusas pavadinimu CryptoLocker, naujas potencialus konkurentas NVIDIA plokštėms iš AMD pusės, bei pagrindinis Macbook Pro priešininkas.

 CryptoLocker 

crilock

CryptoLocker – prieš maždaug mėnesį antivirusinių kompanijų pradėtas fiksuoti naujas virusas, kuris patyliukais užkoduoja visus vartotojo failus (visi laisvai pasiekiami ir redaguojami failai, kaip kad: pdf, doc, xls, dwg, sld, mp3, jpg ir t.t., tačiau neliečiami sisteminiai failai, tad OS veikimas nesutrinka) ir kai mano, kad jau užkoduota viskas kas yra jūsų, bei tinklu pasiekiamuose diskuose – parodo įspėjamąjį pranešimą apie 300$ kainuojantį atkodavimą. Kai pranešimas parodomas – jau būna per vėlu, nes pačiam atkoduoti failų tiesiog nebeįmanoma. Jei nėra atsarginių kopijų – you’re doomed. Įdomu tai, kad sumokėjus pinigus, kaip viruso ir buvo žadėta – išties atliekamas atkodavimas ir vartotojas paliekamas ramybėje. Nesumokėjus pinigų, prasideda atbulinis 100 dienų laikmatis, kuriam pasibaigus virusas išsitrina, šifravimo raktas ištrinamas ir prarandama bet kokia galimybė išvis kadanors atgauti savo failus. Virusas aktualus tik MS Windows operacinėje sistemoje.

Baisus, baisus virusas, kuris gali būti nemalonus namų vartotojams (pvz prarandamos senos šeimos nuotraukos ar reikalingi dokumentai), bei katastrofiškas verslui. Įsivaizduokite, jei įmonė, dirbanti 15 metų staiga praranda visus vartotojų duomenis, visus teisinius dokumentus, buhalteriją ir pan (žinoma, visa tai turi popierinį pagrindą ir yra saugoma, tačiau visų šių duomenų pakartotinis suvedimas į kompiuterinę sistemą atimtų neįsivaizduojamai milžiniškas laiko ir išlaidų sąnaudas).

Virusą, Trojan.Ransom vardu, jau aptinka visos populiarios antivirusinės, tačiau, kaip bebūtų, patariama (o ir šiaip in general visada siūloma) darytis ypač svarbių duomenų atsargines kopijas.

Atkodavimas yra absoliučiai neįmanomas, nes naudojamas RSA-2048 raktas nėra saugomas lokaliai kompiuteryje, o pasiekiamas per internetą, nutolusiame serveryje ir niekada taip ir nebūna perduodamas, reiškia jo perimimas negalimas. O jei bandyti atkoduoti bruteforce būdu, tai šiuolaikiniai kompiuteriai, net jei kalba eina apie 50 super kompiuterių, kurie galėtų spėlioti 10^18 (10 pakelta 18 laipsniu! Ar bent įsivaizduojate kas tai per skaičius? Milijardas būtų 10^9) raktų per sekunde greičiu, užtruktų 3 x 10^51 metų!

Nauja hi-end Radeon plokštė

amd-radeon-r9-290x

AMD pagaliau pristatė savo naują vaizdo plokštę Radeon R9 290X, kuri pagrįsta naujo grafinio procesoriaus, pavadinimu Hawaii, pagrindu. Kadangi tai nauja architektūra, AMD partneriai (Sapphire, ASUS, Gigabyte, MSI, CLUB 3D ir kiti) kolkas užtruks išleisti savo modifikacijas ir bent jau dabar, kurį laiką bus galima įsigyti tik bazinį modelį.

Taigi, ką turi šis naujasis žvėriukas?

28nm Hawaii GPU wih 1GHz;
4 GB GDDR5 VRAM with 5 GHz;
176 texture units;
2,816 shaders;
a memory interface of 512 bits;
memory bandwidth of 320 GB;
6.2 billion transistors;
performance of 5.6 TFLOPs.

Pirminės testuotojų apžvalgos teigia, kad tai kas gera atsveria minusus. Šiuo atveju pliusai yra: puiki kaina, įspūdingas našumas, programinis įtampų valdymas, geresnis multi-monitor palaikymas, dvigubi BIOS’ai, TrueAudio technologija. Tuo tarpu plokštė turi ir kelis minusus: didelį triukšmingumą, aukštas temperatūras, didelį energijos eikvojimą ir VGA porto nebuvimą.

Šios GPU kaina bus 550$, kas yra daugoka pagal AMD standartus, tačiau mažiau, nei kad vartotojų favoritu patapusi NVIDIA GTX 780,  kainuojanti 620$ ir praktiškai dvigubai  mažiau, nei 1000$ kainuojantis GTX Titan.

Plokštės našumo palyginimui pasitelkus Titan’ą galima daryti išvadas, kad AMD naujoji plokštė visgi pralošia Titan’ui, kai paleista „tyliuoju“ BIOS režimu, tačiau atsigriebia pozicijas, kaip kalba eina apie Uber BIOS variantą. Ir kaip plokštė, kurios kaina yra du kart mažesnė – tai yra įspūdinga. Žinoma, skirtingų žaidimų ir skirtingų benchmark’ų metu rezultatai skiriasi, tačiau čia įžvelgta bendra tendencija. Taigi, galima definitely numanyti, kad ši vaizdo plokštė bus tikras pasisekimas.

Taigi, iš esmės naujasis sosto karalius, jei kas prašytų parekomenduoti našiausią vaizdo plokštę žaidimams, būtų Radeon R9 290X.

Macbook pro with retina konkurentas

vergleich-dell-xps-15-macbook-pro-15

Apie antradienį vykusį Apple renginį jau kalbėjau. Viena iš renginyje pristatytų naujovių – atšviežinta Macbook Pro serija. Ir nesupraskit manęs neteisingai, Macbook’ai yra puikūs stiliaus, kokybės ir galios nešiojamieji kompiuteriai, sugebantys pasiūlyti tikrai įspūdingas rezoliucijas, bei pilną darbo dieną atlaikantį baterijos tarnavimo laiką. Išties portatyvūs ir premium produktai, kainuojantys daug, tačiau be abejonės turintys vieną iš didžiausių vartotojo pasitenkinimo reitingų. Tačiau pakalbėkime apie pagrindinį šiuo metu Macbook Pro linijos konkurenciją iš kitos puikiai žinomos kompanijos – Dell, t.y. XPS seriją, kuri taipogi visai nesenai gavo atnaujinimą ir puikiai atremia Apple priešpriešą.

Taigi, padarykime palyginimą, iman pačius našiausius siūlomus variantus:

Dell XPS 15 Touch

Keturių branduolių i7  (dirbantis 2.2 GHz taktiniu dažniu, tačiau Turbo režimu pasiekiama 3.2GHz);
16 GB DDR3L RAM;
512GB SSD;
Intel HD Graphics 4600;
GeForce GT 750M 2GB;
15,6 colių ekranas;
QHD+ rezoliucija (3200 x 1800 raiška);
Touchscreen;
91 WHr baterija, išlaikanti iki 12h;
3 x USB 3.0;
Svoris 2,01kg;

Kaina:  (5 630 Lt)

Macbook Pro with Retina

Keturių branduolių 2,3GHz i7 (Turbo Boost pasiekia 3,5 GHz);
16GB DDR3L RAM;
512GB SSD;
Intel HD Graphics 5200;
GeForce GT 750M 2GB;
15,4 colių ekranas;
Retina 2880×1800 raiška;
2 x USB 3.0;
Baterija, tarnaujanti iki 8h;
Svoris 2,02 kg;

Kaina: (6 500 Lt*)

Taigi, naujasis XPS kainuoja 875 Lt mažiau, tačiau gauname didesnes rezoliucijas (3200 x 1800 prieš 2880×1800), perpus ilgiau tarnaujančią bateriją (12h prieš 8h), bei papildomą USB 3.0 portą. Iš esmės nukenčia tik procesorius (3,2GHz prieš 3,5 Ghz, kas nėra jau tiek baisu), bei Macbook’as turi geresnius garsiakalbius. Ir nepamirškime, kad XPS’as plius dar turi lietimui jautrų ekraną (nors iš esmės manau, kad įprastiniuose, nehibridiniuose (t.y. į tabletą neverčiamuose) laptopuose touchscreen’as yra fig reikalingas. Galima ginčytis, kad Macbook’o korpūsas padarytas iš geresnės kokybės medžiagų (kas yra tiesa), tačiau reikia pripažinti, kad šis naujas 15 colių XPS’as gaunasi akivaizdžiai geresnis deal’as, nei, kad vos šį antradienį pristatytas naujasis Macbook’as. Ir tokia pat tendencija galioja net jei ir renkamas kuklesnių specifikacijų variantas.

*Pastaba: video pradžioje pirmiau pristatomas 13 colių variantas, o tik tada 15 colių

_ _ _

*6500 Lt kaina žvelgiant oficialiame Apple puslapyje. Lietuvoje kainos skiriasi ženkliai, pvz autorizuotas Apple produkcijos pardavėjas Lietuvoje idealsolution.lt šį Macbook variantą parduoda už 9800Lt. Tuo tarpu absoliučiai galingingiausias, tačiau jau nestandartinės komplektacijos modelis pasiekia įspūdingas 12 000Lt kainų lubas.

3 komentarai
 • Šarūnas
  Parašyta: 00:45h, spalio 25 Atsakyti

  Man atrodo tu klysti sakydamas, kad 15 macbookas turi intel 4000. Nes 4000 tikrai nera Iris serija. 15 mac’as berodts turi 5200.

 • Šarūnas
  Parašyta: 00:50h, spalio 25 Atsakyti

  Jeigu tu apie naujausia Macbook 15. Tai tuometu stai sis procesorius naudojamas pagal dazni kuri tu pasakei http://ark.intel.com/products/76086. O vaizdas su tuo procesorium yra Intel® Iris™ Pro graphics 5200.

  • re`animated
   Parašyta: 00:55h, spalio 25 Atsakyti

   Pataisiau. Maišatis atsirado, nes oficialus Apple puslapis rodo atnaujintą informaciją, o LT variantas dar praėjusių metų info. Berašydamas uždariau, o paskui netyčia būsiu atsidaręs lietuvišką puslapį :)
   Ačiū už pastebėjimą!

Komentuoti