iOS User Experience

Niekam nepaslaptis, kad kai kurie technologijų entuziastai yra Apple hateriai. Iš esmės nesuprantu hate’inimo priežasties. Manau, kad dažnu atveju, tai yra hate’inimas iš principo, nes jei nepatinka ten koks tarkim Motorola ragelis, tai jo tiesiog neperki ir tiek, o ne pradedi atkakliai ant jo stumti ir įrodinėti savo tiesas internete ir realiame gyvenime.
Taip, Apple produktai turi išties didelį antkainį, taip, jie irgi turi savų bug’ų ir problemų, tačiau kartu su didele kaina ir gan didelius apribojimus turinčia user friendly, tačiau tuo pat metu dumb OS, visgi ateina išties premium produktas. Niekas nesiginčyja, kad iPhone’ai, Macbook’ai ar iPad’ai nėra surinkti kruopščiai ar iš nekokybiškų dalių (visokių greit nusidėvinčių plastmasių ar pan). Lygiai kaip ir niekas nesiginčijo dėlto, koks atotrūkis nuo kitų tabletų buvo padarytas tuomet, kai į rinką buvo paleistas pats pirmas retina ekraną turintis planšetas. Tai, kad vieną kartą pasinaudojus tokiu ekranu, nelabai besinori grįžti prie įprastinio yra ne marketinis gimmick’as, o daugumos pripažįstamas faktas.

Tačiau dabar neketinu kelti diskusijų, kuriose būtų kalbama, kad už tuos pinigus galima nusipirkti vieną ar kitą konkurentą, turintį spartesnį procesorių, mažesnį svorį ar dar kitus pranašumus. Taip, tikrai pripažįstu, kad galima rasti optimalesnių kainos ir kokybės santykių variantų, tačiau tuo pat metu manau, kad jei sau išgalima be jokių sunkumų nusipirkti iškart kokybišką daiktą, tai kam tada sukti galvą?

Šį kartą noriu atsakyti į neretai užduodamą klausimą, kodėl savo Galaxy Tab’ą iškeičiau į iPad Air.

Jei atsakyti tiesiai, aiškiai ir visai trumpai: dėl overall user experience.

Kiek realiai jums svarbios specifikacijos? Jausitės kietesnis, kad jūsų planšetas bus 300 ar tai 500 Mhz spartesnis? Planšetas, kaip ir bet koks kitas kompiuteris, turėtų turėti tiek galios, kad nestriginėdamas susidorotų su visomis kasdieninėmis užduotimis, bei kartas nuo karto jam užmaitinamais žaidimais. Kas iš to, kad viduje bus dvigubai daugiau galios, nei jūs išvis kada išnaudojate? Čia tas pats, kas žmonės, kurie į savo kompiuterį susikiša 8-12Gb RAM’ų ir viso labo sėdi facebook’e. „Pravers ateityje“ kažkas sako. Na taip, resursų poreikis vis auga, tačiau pakol sulauksite laiko, kai būtų galia išnaudoti jūsų potencialiai laukiančią galią, tai jūsų device’as jau bus morališkai ir technologiškai pasenęs. Rinkoje jau bus įrenginiai, su naujomis technologijomis, kurios efektyviau panaudodamos mažesnį kiekį resursų sugeba išpešti geresnį rezultatą, nei visi jūsų tie 2x’ai.

Taigi, nors ir yra galingesnių aparatų, tačiau iPad Air galingumu tikrai nėra ko skųstis, nes šis aparatas puikiai, nelagindamas susitvarko su bet kuo, ką jam paduosite. Android, kuriam iki ketvirtos versijos pasirodymo reikėjo slėptis po lapais dėl savo pristabdymų, pakibimų ir nulūžimų, šiuo metu savo daržą irgi apsitvarkė ir OS’as androidiniuose tabletuose veikia ne ką praščiau, nei iPad’as. O ir žiūrint į pačias OS, savo funkcijomis vis labiau panašėja viena į kitas ir vartotojo patirtys pereinant iš vieno įrenginio prie kito persineša be jokių didelių sunkumų. Notification centeriai, multitaskingo kortelės ar meniu iš esmės vos ne visur vienodi. Tačiau tarp šių OS visgi yra vienas esminis skirtumas…

Tiek daug kartų kalbėta ir aprašinėta iOS ekosistema vis dar yra pranašesnė. Taip, Google Play Store savo programų kiekiu pralenkė App Store, tačiau kūrėjai vis vien labiau myli iOS, nes visgi didžiausia tabletų rinkos dalis, kaip ten bebūtų, atitenka būtent jam, o ir dar pridėkime tą faktą, kad Apple’ininkai yra labiau linkę mokėti ir kūrėjai gauna daug didesnius pelnus. Aišku daugiau laiko skirsite tai vištai, kuri deda auksinius kiaušinius :j  To pasekoje iOS programos malonesnės akiai, nuolat prižiūrimos, dažnu atveju programos pasirodo pirmiau ir rūpinamasi ne tik telefoniniais apps’ais, bet padaromos specialios atskiros versijos ir iPad’ui, kitaip tariant nepalyginamai didesnis kiekis programų išnaudoją tablet formos faktorių. O malonesnės naudojimui programos yra labai svarbu, nes visa tokio įrenginio vertė ir yra programose.

Norit ginčykitės, norit ne, tačiau vis vien turėsit pripažinti, kad android’as yra visų pirma mobiliakų operacinė sistema, kurią Google kiša priedo ir į planšetus. Labai nemaža dalis androidinių programų yra tiesiog ištemptos telefoninės programos, kas yra netik neefektyvu, neproduktyvu, tačiau ir neskoninga. Screw you, net tokios korporacijos, kaip Facebook ir Google turi štai tokius „pritemptus“ dizainus:

Facebook, dafuq?

Facebook, dafuq?

Google, what is this shit?

Google, what is this shit?

Už lango 2014-ųjų vidurys, tabletai gyvuoja jau 6-tus metus ir tai yra vartotojo sąsajos kokias sugeba pasiūlyti dvi didžiausios milijardinės kompanijos? Ką jau bekalbėti, kad paties Google programos pas konkurentus kažkodėl atrodo geriau, nei savoje OS…

Nė nekalbu, kad net ir nulaužinėjimo prasme iPad’as turi daug malonesnį experience’ą: parsisiunti vieną vienintelę programą, pajungi iPad’ą, ji viską padaro ir valio, turi jailbreak’ą. Jokių ten kapstymų internete apie bootloader atrakinimą, rootinimą, recovery, bei custom rom įrašinėjimą, nekreipiant dėmesio, kad visą tai reikia ne tik rasti, bet ir išmanyti, bei visvien yra nemažai vietų, kai something can go wrong.
Net ir modus ir piratines programas gali įsirašinėti vos ne to paties app store principu: išsirinkai iš didelio katalogo, paspaudei ir norimas hack’as susirašo į įrenginį. Nereikia naršyti po forumus norit padaryti kiekvieną mažiausią pakeitimą.

Žinoma, nesakau, kad iPad’as be minusų: 1 GB RAM’ų sąlygoja stambius atminties taupymus, tokius, kaip naršyklės tab’ų reloadinimas kiekvieną  kartą, kai į juos sugrįžtama iš kito tab’o. Share’inimas tarp skirtingų programų vis dar toks pat idiotiškas, kaip kad ant Windows 8. Taip pat, 7-ta iOS versija vis dar nėra išbaigta iki pat galo ir vis dar turi bug’ų ir kartas nuo karto sugeba nulūžti, bei laikui bėgant po truputis lėtėja ir t.t.

Bet kaip ten bebūtų, kol android’as kardinaliai nepersitvarkys savo namų planšetuose, tol aš jį laikysiu tik savo mobiliąjame telefone, o ne planšetėje. Aš noriu tablet experience, o ne didelio didelio telefono.

4 komentarai
 • Tadukas
  Parašyta: 14:37h, birželio 27 Atsakyti

  Kuo sharinimas tarp skirtingų programų idiotiškas ant Windows 8?… Ir beje jeigu pirkčiau planšetę, tai tik su Windows. Geriausia, sklandžiausia naršyklė su flash palaikymu, normali facebook programėlė =D , pilnas offisas. Man beveik nieko daugiau ir nereikia, daugumai žmonių tikiu kad taip pat

  • re`animated
   Parašyta: 15:16h, birželio 27 Atsakyti

   Kadanors bandei ant windows 8ių naudotis dešinėje pusėje esančio meniu (charms) share funkcija? Visiškai useless, bo be email’o praktiškai daugiau niekur nepashare’insi.

   Windows planšetė, tai kalbama arba planšetą su WindowsRT arba apie SurfacePro su pilnais windowsais. Pro versija galima sakyti yra nešiojamas kompiuteris, planšetės korpuse ir nors yra produktyvu ir patogu, tačiau baterija laiko tik 5h ir kaina jau lygiuojasi su ultrabookų, o ne planšetės, o RT tikrai toli gražu atsilieka programėlemis nuo Android ir iOS. Atsilieka ant tiek, kad maždaug du trečdaliai populiariausių programų, randamų iOS ar android – nėra.

   Geriausia facebook programėlė – tabas naršyklėje su pilnu saitu.
   Ofisas dabar jau yra visose platformose, o flash’o nepamenu kada rimtai buvo beprireikę. Tikriausiai studijų laikais, kai paskaitų grafikas buvo taip tūpai padarytas :D kitur literally jo niekur tiesiog nebetenka sutikt.

   Daugiau žmonių tabletas yra turinio vartojimo sofoje, o ne produktyvumo device’as.

 • Tadukas
  Parašyta: 15:56h, birželio 27 Atsakyti

  Suprantu kad su programėlėmis atsilieka, bet kam jų reikia kai gali viską atsidaryti per naršyklę? Ir šiaip flipboard, facebook, skype, twitter, orai, shazam, kindle, adobe reader, torentai, vlc yra, nesuprantu ko žmonėms dar reikia =D
  O share funkcija ant 8 windowsų tuo ir ypatinga kad kai įdiegi naują programėlę, ji atsiranda tame sąraše. Pvz. facebook, twitter, paštas, onenote, dropbox ir pan. Aš sakyčiau kad čia kaip tik labai gerai sugalvota, nes gali sharint visur kur tik nori, jei tik turi programėlę.

 • re`animated
  Parašyta: 17:39h, birželio 28 Atsakyti

  Tai taip, aš ir nebandau ginčytis, kad windows store yra vieni plyni laukai ir ten nieko neįmanoma rasti. Žinoma visi didžiausi, kaip facebook’ai, twitteriai, kindle’ai, skype’ai ir pan yra ir ten. Ir tu teisus, sakydamas, kad daugumai to visiškai ir užtektų. Problemėlė, kurią aš įžiūriu yra ta, kad Windows Store su tais mano minėtais 70% populiariausių kitose platformuose programėlių trūkumu turi ryškiai mažesnę pasirinkimo laisvę. Nepatinka tarkim mapsų apps’as – too bad, nes geresnio tikriausiai ir nerasi. Pvz radau tik vieną, kažkiek dar funkcionaliai padorų reddit klientą ir vieną RSS readerį, kuris yra OK, bet toli gražu iki puikaus. O ką jau kalbėti, kad jei visokiais mixcloud’ais, instagram’ais, pinterestais, feedly ar visom Google tarnybom nors ir gali naudotis per naršyklę, bet tam skirto appso neturėjimas sucks, nes patirtis tikrai nebūna tokia sklandi, maloni ir greita, kaip naudojantis app’su. Jei kadanors bandei naudotis spotify per mobile browserį – suprasi.

  Taipogi ko dar reikia žmonėms? Žaidimų daugiausiai. Nors man asmeniškai, ne itin aktualu, nes ant mobile device’ų beveik nežaidžiu, bet visgi gaming’as ant mobiliakų ir tabletų yra vienas iš pagrindinių šių įrenginių panaudojimo būtų. Facebook’as, instagramas ir game’ai – pagrindiniai dalykai ką žmonės veikia ant jų. Praėjusiais metais ši industrija siekė jau 12 milijardų dolerių. Ir šiuo atveju lygiai taip pat – windows store tikrai turi žaidimų, tačiau ar tikrai malonumas pasirodžius „the next big thing“ apie kurį kalba visi droidininkai ir aplininkai, negalėt jo žaist dar mėnesį, kelis ar net negaut jo išvis? Labai geras pavyzdys šiuo metu yra tarkime Hearthstone’as. Kaip ir visokie Minecraft’ai, FTL, Wolf Among Us, Terraria, GTA, Need For Speed’ai ir pan ir t.t. Norisi žaisti originalius Dots, Threes, Monument Valey, The Room ar Blek, o ne prastas jų kopijas ar miss out’inti absoliučiai. Ir tada RT appsų pasirinkimas nebeatrodo toks jau geras, kai prikimšta pilno to, kas visai nedomina. Iš esmės neskaitant tų populiariausių žaidimų, bei tarnybų, kurios yra ant RT – visų kitų appsų kokybė yra net labai smarkiai nuvilianti arba dizaino arba funkcionalumo prasme.

  Čia visgi reikėtų susikoncentruoti ne į tai kiek daug gali padaryti to paties, o į tai, kiek su Windows RT gali padaryti to, ko negalėtum kažkur kitur. Kur gi jų pranašumai? WindowsRT neturi appsų kurių galėtų pavydėti kiti. Ir aišku kodėl – žiauriai maža rinkos dalis, ko pasekoje kūrėjai skaito, kad jiems neapsimoka investuoti į apps’ą, kuris vargiai ar išvis sugebės atsipirkti, ką jau kalbėti apie uždirbimą iš jo. Ir būtent dėlto Windows RT su savo appsų ekosistema kiša sausai prieš android’ą ir iOS’ą.

  Lengva sakyti – bent man to nereikia ir dauguma tuo ar kitu nesinaudoja. Turėti pasirinkimą yra gerai, nes kiekvienas turim savus pomėgius ir norisi turėti daiktą, kuris nekištų kojos, kai nori tuom užsiimti ar tai būtų ingress’inimas ar geocachinimas ar automatizavimas ar dar bala žino kas, kuom žmogus nori užsiimti.

Komentuoti