Instaliuojame Windows UEFI režimu

windows8uefi

Nusipirkus naują kompiuterį yra tikimybė, kad vietoj senųjų Legacy BIOS, jūsų motininė plokštė palaikys naująją sąsają UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), kuri suteikia šiokių tokių privalumų ir vietoj standartinio mėlyno nustatymų lango jums suteikia grafinę aplinką, kuria galite naudotis su kompiuterio pele, o ne vien klaviatūra, kaip kad su BIOS’ais.

Ir žinoma, visi mokame įsirašyti Windows iš kompaktinio disko ar USB atmintuko, tačiau tai darant paprastai, Windows’ai po default’u įsirašinėja be UEFI palaikymo, naudojant MBR failų lentelę, o ne GPT, kas ir neleidžia išnaudoti visų šios naujosios, BIOS sąsają pakeičiančios technologijos privalumų. Šiandien, būtent ir pasakosiu, kaip Windowsus priversti dirbti efektyviausiai kompiuteryje, kuris turi UEFI (visada norisi sakyti UEFI biosus, nes taip aiškiau, nors ir nėra teisinga).

Info dalis:

Prieš pradedant, norėčiau patarti, kad jei jau esate pasirengęs tvarkyti savo kietąjį diską, jį formatuoti ar dalinti į particijas, tai akivaizdu, kad duomenis iš jo esate jau išsikopijavę ir esate užtikrintas, kad nieko svarbaus neužmiršote ir neprarasite. Tokią akimirką, prieš pradededant darbus, pirmiausia pasitikrinkite dėl savo HDD ar SSD disko firmware atnaujinimo gamintojo svetainėje. Pvz aš šiuo metu turiu savo kompiuteryje Crucial M4 SSD ir atnaujinimai jam pasirodo maždaug, kas kelis mėnesius iš kurių paskutinis buvo dar gruodį. Atsinaujinti pravartu, nes gamintojai pataiso skyles, klaidingą veikimą tam tikromis sąlygomis ar net padidina disko efektyvumą ir jis tampa mažumėle spartesnis ar stabiliau veikiantis. Kartais tokių update’ų pagalba pataisomos kritinės klaidos, dėl kurių jūsų diskas gali sugesti.

Tiek Windows 7, tiek ir naujieji Windows 8 leidžia instaliaciją atlikti naudojant senąjo MBR (Master Boot Record) formato, tiek ir patobulinto GPT (GUID Partition Table) formato diskus. Po default’u būna naudojama dar nuo 1983-iųjų populiari MBR, tačiau su naujosiomis UEFI pagrindinėmis plokštėmis, nuo šio galima išbandyti ir GPT, nes šiosios palaiko abu šiuos formatus.

UEFI/GPT pranašumai lyginant su MBR:

-GPT diskai panaikina 2,2TB diskų talpos limitą, kurį turėjo MBR.
-MBR yra apribota iki keturių particijų lentelių
-GPT pasirūpina geresniu duomenų struktūros integralumu, duomenų atsatymas juose lengvesnis
-UEFI boot’as yra labiau saugus, t.y. gerokai sunkiau pažeidžiamas kenkėjiškų programų
-UEFI boot’as ir sugrįžimas iš miego režimo yra gerokai greitesnis, nei tos pačios sistemos, naudojančios MBR
-UEFI yra didžiausių IT korporacijų, tokių, kaip AMD, Apple, Dell, HP, IBM, Insyde Software, Intel, Lenovo, Microsoft vystomas ateities standartas. UEFI – tai kompiuterių ateitis ir ateityje bus naudojama visuose kompiuteriuose, bei daug daugiau, nei tik jų krovimo metu.

Reikalavimai:

-UEFI (GPT) bootinis diskas gali būti konfiguruojamas tik iš tuščio, nepaskirstyto (unallocated) disko, tai yra diskas negali turėti particijų. Tad atliekant veiksmus, bus privaloma ištrinti visas particijas.
-Jūsų pagrindinė plokštė turi palaikyti UEFI technologiją. Jei nežinote ar palaiko – paskaitykite gamintojo instrukcijas arba perkrovę kompiuterį įeikite į Configuration spausdami F2 (ar kitą reikalaujamą mygtuką) ir patikrinkite kas rašoma antraštėje.

103a vs  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
-GPT bootinius diskus palaiko tik 64-bit operacinės sistemos versija.
-GPT boot’as galimas tik Vista SP1 ir vėlesnėse operacinėse sistemose. Senosios Windows versijos nors ir leidžia prijungti prie sistemos GPT formato diskus, tačiau neleidžia bootininti iš jų.

 

Instrukcijos:

1. Pirmiausia turite pasiruošti Windows instaliacinę laikmeną. Jei naudosite kompaktinį diską – jokių specialių pasiruošimų atlikinėti nereikia, galite keliauti prie sekančio punkto. Tuo tarpu atliekant instaliaciją iš USB flash’iuko senasis būdas su Windows 7 USB-DVD Tool netinka, nes ši programėlė automatiškai sukonvertuoja flashiuką į NTFS formatą iš kurio UEFI režimo Windowsų instaliuoti neina.

Tad flashiukui atliekame tokius punktus:

1.1. Atsidarome Command Prompt (Win+R, įrašome cmd, spaudžiame Enter)
1.2. Vedame komandas paeiliui, po kiekvienos spausdami Enter:

diskpart
list disk
select disk # (šioje vietoje vietoj grotelių įrašome savo usb flashiuko numerį, kurį patysite po list disk komandos. Dėmesio, būkite atidūs ir pasirinkite tinkamą diską!)
clean
convert gpt
create partition primary
select partition 1
format quick fs=fat32
assign
exit

1.3. Atlikę šias komandas naudojame 7zip ar WinRar ir išarchyvuojame Windows’ų iso failiuko turinį į USB flashiuką.

2. Išjungiame kompiuterį palikę USB flashiuką pajungtą.
3. Įjungimo metu įeinate į UEFI nustatymus (F2, delete ar kitas nurodomas mygtukas)
4. Susirandame Boot nustatymus ir sekcijoje Boot Option #1 pasirenkame krovimą iš UEFI device’o (pirmiausia rodomas prefix’as UEFI: „jūsų flashiuko arba kompaktinio disko pavadinimas“)

cdb26a99_111113142736

5. Išsaugome nustatymus ir perkrauname kompiuterį. Jei viską atlikote teisingai, kompiuteris ims krauti Windows instaliaciją.
6. Windows Setup lange (parodytas paveikslėlyje) spaudžiame Shift + F10, kad atidaryti command prompt ir vėl vedame komandas:

3e2dab44_click

diskpart
list disk
select disk # (vietoj grotelių įrašome disko, kuriame norėsite instaliuoti Windowsus numerį)
clean
convert gpt
exit

7. Uždarykite Command Prompt langą ir spaudžiame mygtuką „Next“.
8. Spauskite „Install now“.
9. Įveskite product key ir spauskite „Next“.
10. Pažymite varnelę „Accept terms“ ir spauskite „Next“.
11. Pasirinkite „Custom: Install Windows only (advanced)“.
12. Pasirinkite particiją ir spauskite „Drive options (advanced)“
13. Spauskite mygtuką „New“ ir „Apply“. Susikurs keturios particijos:

-Recovery – 300MB
-ESP – 100MB
-MSR – 128MB
-Data

14. Pasirinkite apatinę (Data) ir spauskite „OK“, „Next“.
15. Pabaigus instaliaciją vėl užsikrauname į UEFI ir keliaujame į Boot nustatymus
16. Boot Option #1 šį kartą pasirenkame „Windows Boot Manager„.

Viską atlikus Windowsai sėkmingai užsikraus ir veiks jau UEFI režimu. Patikrinti tai galite dviem būdais:

-Atsidarę Disk Management turite matyti anksčiau sukurtas particijas, kas reikš kad naudojate GPT failų lentelę. Įsitikinti tuom galite meniu juostoje pasirinkę: View -> Top -> Disk List. Prie Disk 0 turėtumėte matyti Partition Style GPT.
-Atsidarę Run (Win+R) įvedate komandą MSINFO32. Eilutėje BIOS Mode rasite užrašą UEFI.

msinfo

Turėdami Windowsus, veikiančius UEFI režimu, galite įsijungti Fast Boot opciją:

-Keliaujame į tuos pačius UEFI Boot nustatymus, kuriuose jau lankėmės prieš tai ir susirandame Fast Boot opciją.
-Pasirenkame Enable
-Išsaugome kompiuterį ir perkrauname

Šios opcijos pasirinkimas įjungia kitokį tvarkymosi su POST tvarką, kas leidžia sutrumpinti krovos laiką.

Kai kurios plokštės leidžia pasirinkti dvi Fast Boot reikšmes: Fast ir Ultra Fast. Deja Ultra Fast pasirinkimui reikalinga, kad vaizdo plokštė palaikytų GOP technologiją ir nors plokštės, kurios tai palaikytų yra išleistos, tačiau kyla problemų dėl suderinamumo su senesnėmis motininėmis plokštėmis, tad vaizdo plokščių gamintojai kolkas nesutvarkė plokščių ROM’ų ir šios technologijos palaikymas kol kas išjungtas, tad pasirinkus Ultra Fast kompiuteris jums paprasčiausiai neužsikraus.

Pasirinkus Fast Boot gali būti, kad krovos metu nebematysite pagrindinės plokštės gamintojo lango, iš kurio patekdavote į UEFI nustatymus. Patekti į juos galėsite tik iš Windows’ų Advanced Startup.

6266.2---Advanced-options_07FB2D07

Sekantį kartą pasakosiu apie Windows optimizavimą SSD diskams.

Windows 8 UEFI boot iš SSD disko:

13 komentarai
 • Sarunas
  Parašyta: 18:02h, sausio 10 Atsakyti

  Noriu paprasyti, kad isjungtumete sniega nes jis gerokai erzina …

 • Re'Animated.lt - SSD diskai
  Parašyta: 23:15h, vasario 01 Atsakyti

  […] 2. Jei jūsų kompiuteris turi naujausį UEFI interfeisą vietoj senukų BIOS, tokiu atveju jums reikėtų Windowsus instaliuoti UEFI režimu. Kaip tai padaryti – jau pasakojau. […]

 • Jonas
  Parašyta: 15:55h, vasario 05 Atsakyti

  Sveiki,
  Ka daryti, jei noriu upgreidinti jau esama windows 8 versiją į windows 8 pro, perinstaliuoju Windowsus (kaip ir nurodote), viskas persiinstaliuoja, bet windows versija lieka ta pati. Instaliuojant neduota vesti naujojo windows 8 pro rakto. Jau Windowsuose norint padaryti „add features“ kad upgreidinti ir vedant naujaji raktą, rašo kad jis netinkamas. Gal būt raktas įrašomas į UEFI?

  • re`animated
   Parašyta: 11:05h, vasario 07 Atsakyti

   Kad padaryti upgrade į windows 8 pro, add features daryti nereikia. Tokiu būdu galima įtraukti nebent tik Windows Media Center paketą, kuris manau tau iš esmės visiškai nereikalingas, jei kompiuterio nejungi prie televizoriaus.
   Instaliuoti windows 8 Pro variantą, reikia turėti atskirą, nuo standartinės windows 8 instaliacijos besiskiriantį diską, nes šio versijos skiriasi tikrai ne vien tik WMC palaikymu. Windows 8 taipogi atneša Remote Desktop, Windows Server domain, Encrypting File System, Hyper-V, Virtual Hard Disk Booting, Group Policy, BitLocker and BitLocker To Go. Iš esmės jei nežinai kam šitie dalykai yra reikalingi, tai tau jų ir nereikia ir gali toliau kuo puikiausiai gyventi vien tik su Windows 8 versija ir Pro tau instaliuoti visiškai nėra poreikio.
   Dėl rakto… Raktas tinka tik vienu vieninteliu atveju – jeigu jį pirkai. Jei esi jį gavęs ten kažkokiais kitais populiariais būdais, tai šie raktai jau senokai yra užblokuoti ir dėlto žinoma jis tau netinka. Jeigu visgi raktas yra pirktas, tada pasitikrink kokios versijos raktą tu bandai naudoti, nes pvz Windows 8 Enterprise raktas Pro versijai netinka. Na o jei tikrai turi nusipirkęs Pro versijos raktą, tuomet susisiek su Microsoft supportu ir pranešk apie šią problemą, ten tau tikrai padės.

 • Giedrius
  Parašyta: 22:28h, balandžio 28 Atsakyti

  Sveiki, as turiu problema su UEFI, niekur nerandu iseities. pries kelis men pirkau HP PC, jame buvo win 8, pries tai pats tvarkydavausi su senesneis win ir nieko nezinojau apie MRT, GPT ar UEFI, nusprendziau irasyti win7, daug negalvojes ir neieskojes info isjungiau secure boot ir ijungiau legacy support, win7 isirase is 3TB disko liko 2TB, recovery nedariau tiesiog viska formatavau, pradejau ieskot info instaliuodamas win8 per cmd diska pakeiciau I GPT, bet paspaudus install man automatiskai keicia diska I MRT, kad galeciau boot’int UEFI reik isjungt legacy support ir ijungti secure boot, ta padarius man neuzkrauna win is dvd, ta bandziau su win7 ir 8, abiejuose dvd yra bootx64.efi failas, kiek suprantu butent jis reikalingas boot’int UEFI. secure boot enable perkraunu PC meta tai error: no boot disk has been detected or the disk has failed. win dvd yra kopijuoti. idejau sena diska irasiau win8(legacy support enable) 3TB diska pakeiciau I GPT ir pilnai 3TB galiu naudoti, bandant instaliuoti win I 3TB meta lentele kad win negalima irasyt GPT formatu, nors boot menu pasirinkau boot UEFI, kiek suprantu UEFI nebootina ir uzbootina paprastai, apie tai skaitydamas supratau, kad secure boot enable. aciu uz laika.

  • re`animated
   Parašyta: 19:48h, balandžio 29 Atsakyti

   Sveikas Giedriau. Tai BIOS problemėlė, kuri būdinga ne tik šiam gamintojui, bet pasitiako ir pas kitų, pvz Dell. Tiesiog bootink ir instaliuok win iš USB, kaip kad papasakota šitam straipsnyje. Čia yra ko gero pats paprasčiausias būdas daug nesukant galvos apeiti šitą bėdą. Na o jei nori viską tvarkingai pasidaryti su kompaktu, tada bandyk atnaujinti savo BIOS.

 • Giedrius
  Parašyta: 22:03h, balandžio 29 Atsakyti

  aciu uz atsakyma. BIOS atnaujinau, bet tas pats. laukiu flesiuko, vakar tai perskaites nusipirkau, atsiradus laisvesnio laiko pabandysiu boot’int per USB ir butinai parasysiu. tik dar gal galetum pasakyt programele kaip paruost win8 ar win7 bootint is USB. ACIU

  • re`animated
   Parašyta: 22:36h, balandžio 29 Atsakyti

   Yra instrukcijose nurodyta: Windows 7 USB-DVD Tool. Jin tinka ir win 8

 • Giedrius
  Parašyta: 20:26h, gegužės 06 Atsakyti

  Windows 7 USB-DVD Tool automatiskai formatuoja I ntfs, kad palesti uefi reik suformatuoti fat32, paleisti uefi nereik paruosti flesho, uztenka nukopijuoti failus I ji, bet kaip tai padaryti kai fat32 riboja failo dydi iki 4gb, o pas mane install.wim uzima 6.69gb. gal yra kokiu pasiulimu?

 • re`animated
  Parašyta: 20:42h, gegužės 06 Atsakyti

  Taip, jei darai paprastą instaliaciją, tai naudojamas DVD tool’sas, o jei nori daryti UEFI instaliaciją, tai ši programėlė netinka, nes tikrai pagal nutylėjimą konvertina į NTFS. Tad reikia konvertintis į gpt ir formatuoti į fat32 per cmd. Kaip tai padaryti, viskas pateikta aukščiau, straipsnyje. Jau kiek kartų teko daryti, vienodai viskas veikė ant visų kompiuterių.
  Install.wim pas tavęs kažko ryškiai per didelis, nes nei vienas Win8 instaliacinis kompaktas neužima daugiau 4Gb (netilptų į dvd diską gi). Mano žiniom tas failas turi būti apie 2,5Gb dydžio ir jokių problemų sutalpinti į flashiuką neturėtų būti.

 • kazys
  Parašyta: 16:19h, kovo 05 Atsakyti

  sveiki norejau paklaust kaip atstatyti atstyti usb flesiuka i pradine padeti po konvertavimo i gpt

 • Daina
  Parašyta: 13:39h, lapkričio 22 Atsakyti

  Sveiki,
  jau perėjau visus forumus ir ko tik nedariau. Negaliu aš suinstaliuoti JOKIŲ win ir jokiais būdais į P8H61-M2 asusą. Atnaujinau biosą, paskutinės versijos. Padariau ir tą uefi flašą win8 pagal jūsų, pagal šitą instrukciją: http://www.eightforums.com/tutorials/15458-uefi-bootable-usb-flash-drive-create-windows.html

  ir jo net kaip bootinio nepaleidžia… :(

  win 7 iš paprasto standartinio cd ppasileidžia boot ir prieš pasileidžiant install langui, persikrauna. Win 8 standartiniai (ne uefi) lygiai kaip 7 win. nu žodžiu, netekau vilties.

  ką ne taip darau??? (cry)

 • Laimis
  Parašyta: 23:25h, sausio 21 Atsakyti

  Sveiki , nusipirkau nauja ssd , viska dariau pagal jusu zingsnius , bet instaliuojant pakimba ant copying files 0% , ir nieko nevyksta , lentele galima isjungti , nieks neuzsifreezine , kartais copying files skilty pereina , bet tada getting files ready for installation , tada ten pakimba , tai ant 4% , tai ant 20% , ivairiai…. Jau visa diena suku galva ir neismastau kas cia gali buti

Komentuoti