Filmų peržiūros 2012 (Part 1)

movies-2012

Artėjant metų pabaigai neretai galime išvysti žmonių pastangas užbaigti tai, kas buvo neatlikta per metus. Taip ir aš norėčiau galų gale tarti vieną kitą žodį apie šiais metais matytus filmus, bent jau paskutiniosiomis šių metų akimirkomis. Taip, kadangi sąrašas tampa ilgesnis, teks prabėgti per jį kiek paskubomis, tačiau, šventiniu laikotarpiu žmonės pažiūri daug daugiau filmų, nei kad įprastai, tad manau šis mano uždavinys bus visai naudingas ir padės jums renkantis filmą vakarui su šeima, vienam ar mylimuoju.

Keli pastebėjimai prieš pradedant:

-Į sąrašą įtrauksiu absoliučiai visus savo žiūrėtus kino filmus per lygiai vienerius kalendorinius metus
-Sąrašą matomai dalinsiu į kelias dalis, bo aprašyti viską vienu įpu būtu tolygu savižudybei
-Prie kiekvieno filmo pateiksiu IMDB įvertinimą, nuorodą į šio filmo aprašymą šiame servise, bei mano asmeninį įvertinimą
-Įtrauksiu net ir tuos apie kuriuos jau esu rašęs, tiesiog juos paliekant nuorodų formatu į atitinkamus straipsnius.
-Į sąrašą papuls ir peržiūrėti iki galo, jau užbaigti serialai. Visgi yra vienas kitas on-going’as, kurie dar bala žino kiek tęsis, tad apie juos kalbėsiu tik tada, kai bus užbaigti.
-Vienintelė praleidžiama kategorija bus anime žanras. Galėčiau aprašinėti ir juos, tačiau žinau kiek skeptišką kai kurių žmonių nusiteikimą ir laikymą tai suvaikėjimu, nesvarbu, kad kai kurie anime turi Donnie Darko (2001) ar A Space Oddysey (1968) lygio siužetus ir peną pamąstymui… Tad šį kartą apsieisim be šio animacijos žanro. (Pažadu, kad kadanors darysiu atskirą panašaus pobūdžio straipsnį, kaip šis, kuriame papasakosiu apie savo pačius mėgstamiausius anime)
-Kaip žmogus, kuris turi ryškiai per daug laisvo laiko, tai per šiuos vienerius metus, pražiūrėta visai ne tiek ir daug (buvo užėjęs poros mėnesių etapas, kai nežiūrėjau nei vieno filmo)

Ok, pradedam:

 

1. Cool Hand Luke (1967)

(Crime, Drama); Įvertinimas: 9, IMDB: 8,2

cool-hand-luke-boxingNewman’as buvo klasikinio amerikietiško kino legenda, herojus, kuris buvo pasibeldęs į kiekvieno, gyvenusio ir žiūrėjusio kino filmus nuo 50-tujų, širdis. Man teko garbė susipažinti su šiuo aktoriumi būtent nuo šio, ko gero vieno iš garsiausių šio aktoriaus filmų. Ir būtent ši juosta tikrai įrodo, koks nuostabus tai buvo aktorius. Negaliu nieko blogo prikišti kalbant apie jo vaidybą, kuri tokių metų filmuose buvo mėgiama perlenkti ir dažnai atrodydavo visai nenatūrali. Pats filmas – tai gyvenimo kalėjime drama. Jeigu ieškoti sąsajų su kitais filmais, tai ko gero artimiausias būtų The Shawshank Redemption (1994) su Tim’u Robbinsu, bei Morgan’u Freeman’u priešakyje, bei kuris jau nemažai laiko stūkso IMDB Top’o pirmoje vietoje. Abu, neskaitant jog tai istorijos apie kalėjimo gyvenimą, filmai visiškai nesistengia perteikti kalėjimo žiaurumo. Tai išties pozityvios istorijos apie atrodytų visai nekaltus, šaunius žmones, kurie nelaimingų atsitiktinumų dėka pateko į kalėjimą. Cool Hand Luke atveju siužetas net ir nelabai gilinasi į priežastis kodėl vyrai ten pateko. Tai tiesiog istorija apie viltis, laisvės troškimą, pagarbą, bei draugystę. Nuostabus filmas, kuriame galbūt veiksmo ir nėra daug, jis vystomas pakankamai lėtai, gyvenimiškai, tačiau palieka jausmų atspaudą. Nors žiūrėjau jį jau praktiškai lygiai prieš metus, bet puikiai atsimenu ne tik frazes, bet ir daugumą filmo scenų, kaip kad akmenų nešiojimą, duobės kasimą, komandinį darbą ar legendinę kiaušinių sceną. Pažiūrėsit – suprasit ir jūs. Tikrai ne kiekvienas filmas būna taip gerai įsimenamas.

Tikrai rekomenduotinas ir nemanau, kad liksit nuvilti.

What we got here is… failure to communicate.

  

2. Rise of the Planet of the Apes (2011)

(Action, Drama, Sci-fi); Įvertinimas: 5, IMDB: 7,6

rise-of-the-planet-of-the-apes-movie-image-031O vat šį filmą galima pavadinti tikra pastarojo priešingybe. Daug beviltiško scenarijaus, kuris greitai užsimiršta vos baigus žiūrėti, daug beprasmio smurto ir nevilties žiūrint filmą, kuris išties galėtų turėti nemažai potencialo. Žinoma, tai visa galva geriau, nei 2001-metų Tim’o Burton’o kurtas klasikinio Beždžionių planetos filmo perdarinys, tačiau iki 1968-tųjų metų originalo, kuris turėjo vieną iš įsimintinesnių ir labiausiai nustebinančių twist’ų filmo siužete, vis vien toli gražu nedatempia. Tiesa šis filmas ir nėra pastarojo remake’as, kaip Burton’o atveju, o priešistorė. Tai šiuolaikinės kino pramonės produktas, kuris žygiuoja su kitais tokiais vardais, kaip Transformers ir kiti, kurių siužetai siekia šimtus milijonų, prikimšti aibės aukščiausios klasės spec. efektų, bei veiksmo, tačiau be jų, daugiau nieko ir nerasite.

 I swear, you know everything about the human brain except the way it works.

  

3. The Thing (1982)

(Horror, Mystery, Sci-Fi); Įvertinimas: 8, IMDB: 8,2

the-thing-1982-kurt-russell2011-taisiais pasirodė danų režisieriaus bandymas prikelti senai jokio prisilietimo neturėjusio The Thing. Filmas turėjo būti savotiškai priešistorė, pasakojanti apie įvykius, vykusius kitoje, gretimoje Antarkties mokslinėje stotyje, keliomis valandomis anksčiau, nei kad buvo rodoma 82-tųjų metų filme. Tačiau nesuprantu, kodėl režisierius darydamas priešistorę naudojo ne vieną vos ne identišką kadrą, kaip iš originaliojo filmo. Iš esmės filmas tapo lyg prasta kopija, o ne istorijos visatos praplėtimu, kaip kad turėtų būti.

Taigi, kaip didelis sci-fi gerbėjas, nusivylęs šiuo naujuoju perdirbiniu, nutariau prisiminti tikrąją klasiką, matytą tik vaikystėje. Planas buvo pažiūrėti tiek ir 79-tųjų Ridley Scott’o Alien, tiek ir 82-ųjų The Thing. Deja pirmasis kažkur pasimetė ir vis dar yra mano plan-to-watch list’e, o antrąjį visgi pavyko sėkmingai su malonumu sužiūrėti. Ir nors ši juosta dabar yra laikoma kultine horror sci-fi klasika, tačiau pasirodymo metais jai nesisekė taip jau gerai? Ieškant priežasčių, tai greičiausiai juostai nenusisekė, dėl prasto suplanavimo, nes vos dviejomis savaitėmis anksčiau pasirodė E.T.: The Extra-Terrestrial, kuris mušė visus tuometinius rekordus ir atnešė begalės turto Spielbergui. Tad nenuostabu, kad dvi istorijos apie ateivius iš kurių viena skirta šeimai ir pasakoja apie meilę ir draugystę, o kita yra siaubiakas su daug skerdynių ir šlykščių padarų – visiškai skirtingo kalibro ir į vieną ringą jų leisti išvis nederėtų.
Įdomu, kad tokiuose senuose filmuose daug daugiau dėmesio būdavo skiriama siužeto detalėms, nei dabar. Veikėjų veiksmai atrodo daug logiškesni, paaiškinami, vaidyba daug subtilesnė, labiau įtikinama. Mažai loginių spragų, siužetas puikus, įtraukiantis, išpildymas ne ką prastesnis. Nėra tokių dabar mėgiamų šio žanro klišių, kaip kad slabnos ir tūpos panos, kurias pastoviai reikia gelbėti, ar gąsdinimas su „bū“ momentais. Ir nors kai kurie efektai dabar jau kiek pasenę ir gali vietomis žiūrėtis kiek kreivai, tačiau bendrai filmo tai visai negadina. Tais metais šio filmo make-up’as buvo laikomas pavyzdiniu dar ilgą laiką, o vyrukas kuris buvo atsakingas už šį darbą, buvo vos 22 metų amžiaus. Ir norit tikėkit, norit ne, bet jo darbas atliktas nepriekaištingai, nes net ir su dabar bežiūrint apima nejaukumo, šlykštėjimosi jausmas. Labai gerai! O ką jau kalbėti apie tai, kad pvz skrodimo scena atlikta naudojant tikrus gyvūnų organus…

Ne banalus ir įtraukiantis vos nuo pirmų filmo minučių. Gėda daugumai šio žanro filmų, kad 30 metų klasika juos perspjauna 9-iomis myliomis į priekį.

I know I’m human. And if you were all these things, then you’d just attack me right now, so some of you are still human. This thing doesn’t want to show itself, it wants to hide inside an imitation. It’ll fight if it has to, but it’s vulnerable out in the open. If it takes us over, then it has no more enemies, nobody left to kill it. And then it’s won.

  

4. Gothika (2003)

(Horror, Thriller); Įvertinimas: 6, IMDB: 6,7

Robert-in-Gothika-robert-downey-jr-4498442-720-480Na ir vėl – paturėjom gerą pavyzdį – dabar prasto eilė. Ir nors Halle Berry, Penélope Cruz ar visų numylėtinio Robert Downey Jr. vaidyba ir nėra prasta, o siužetas turi pakankamai netikėtą siužeto twist’ą, bet ko gero vienintelės garsios pavardės ir yra pagrindinė filmo nešamoji. Tai filmas, kuris reprezentuoja visą kuom pasižymi šiuolaikiniai siaubiakai, kai su savo perdėtu, bei klišiniu mistiškumu nesugebama įtraukti ir greitai tampa nuobodu. Pažiūrėjus filmą nelieka jokių minčių, tad siužetas iškart gali būti ištrinamas iš jūsų smegeninės, kad sutalpinti ten ką svarbesnio. Bet tikiu kad gerbėjų šiam filmui tikrai yra. Tai maždaug ta pati publika, kuriais skirti tokie serialai, kaip San Francisko raganos (1998) ar Supernatural (2005) (kurie abu iš esmės yra praktiškai tas pats) ir kurie be galo susižavi bet kuom, kas turi bent kruopelytę mistikos elementų. Tai tie patys žmonės, kurie be galo žavisi horoskopais, skaitymais iš delno ir panašiais ritualais.

You can’t trust someone who thinks you’re crazy.

  

5. Frequently Asked Questions About Time Travel (2009)

(Comedy, Sci-fi); Įvertinimas: 8, IMDB: 7,1

faqChe, che. Ar esate matę Shaun of the Dead (2004) su aktoriumi Simon Pegg, kuris buvo nuostabi filmų apie zombius parodija su britiško humoro prieskoniu. Ko gero geriau už šį filmą, laikau tik Zombieland (2009), kuris mano galva yra visų laikų geriausias zombių filmas. Tai FAQ about Time Travel yra toks pat airių mėginimas įkišti savo humoristinę nosį į kelionių laiku tematiką. Šioje juostoje net nereikia tikėtis įspūdingo production value, neįtikėtino scenarijaus ar spec efektų, tai tiesiog parodija, kuri labai smagiai tyčiojasi iš žanro klišių, tai darant su paprasta, neįpareigojančia istorija. Tačiau svarbiausias aspektas, kad parodijavimas, kaip kad neretai gaunasi amerikiečiam, netampa per daug lėkštas ir filmas išlieka įdomus. Taigi, puikus pramoginis šypseną keliantis filmas su IT chebros puikiai pažįstamu aktoriumi Chris O’Dowd, kurio vaidyba man ištiesų visai patinka.

Ray: Chaos theory is basically the idea that tiny things can have huge consequences. So because you delayed me from going through there, all of the little things that I was going to do have been delayed subsequently, and that has a knock-on effect – which can totally change the future.
Cassie: So… So wait, that means you’re going to drink your pint a little bit later, which means… You’re going to go to the bathroom a little bit later… My God Ray, you’re right! That’s terrible, we’re all doomed!

  

6. Daydream Nation (2010)

(Drama, Romance); Įvertinimas: 7, IMDB: 6,3

Daydream_Nation_1301228076_2_2010Melancholiškai romantinė istorija apie merginą atsikrausčiusią iš didelio miesto į mažą miestelį, bei ten papuolusią į meilės trikampį tarp savo mokytojo, bei klasiokėlio. Patiko kad šis filmas nėra tipinė mokyklos drama, rodanti visiškai pasileidusį jaunimą, bei ištisas linksmybes. Filmas kiek arčiau realybės ir ko gero labiausiai patiko dėl Kad Dennings, kuri šiame filme primena Kate Winslet, vaidybos. Pasirodė, kaip išties ne pagal savo amžių mastanti mergina, kuri tai daro subtiliai, gražiai. Maždaug dienoraščio tipo pamąstymai  kai įvykiai, kurie vyksta aplink apibūdinami abstrakčiais pamąstymais. Jep, aš ir mėgstu taip daryti, tad matomai dėlto šią personažę ir priimu gan šiltai, kaip kad ir patį filmą, kuris yra išties lėto veiksmo, tad jei nenusiteikę – geriau tiesiog nežiūrėkit. Apibendrinant: nedidukė, gyvenimiška mokyklinė drama su romantikos elementais.

 

 

7. Horsemen (2009)

(Crime, Drama, Mystery); Įvertinimas: 4, IMDB: 5,5

vlcsnap5587454Jau ne pirmą kartą įsitikinu, kad kriminalinės dramos su mistikos elementais ko gero yra ne mano žanras, nes išties retai šio žanro filmai palieka man įspūdį. Žinoma yra tokių puikių atstovų, kaip Se7en (1995) ar ir kitų išties puikių atstovų, bet bendrai jau galiu daryti išvadą, kad visgi tai ne man. Ir šiuo atveju filmui Horseman nepavyko ir aš jį nokautavau iki galo. Filmas atitinka pigių siaubiakų lygį, tiesiog visa tai perkelta po kriminalinės dramos vėliava. Maždaug iš dalies kažkiek panašiai, kaip kad filmas Zodiac (2007). Ko gero pagrindinis ir išties patikęs dalykas iš šio filmo: tai scena su padėklu. Pripažinsiu – originalu ir įdomu. Tikrai sudomino ir tikėjausi ten išvysti žmogaus galvą ^^ Deja visa kita – nuo vaidybos, išpildymo iki to tempimo iki apokalipsės raitelių – manęs visai nepapirko.

 

 

8. Black Swan (2010)

(Drama, Mystery, Thriller); Įvertinimas: 6, IMDB: 8.1

beauty-black-swan-body-cute-girl-Favim.com-354988Daaaug kalbų buvo apie šį filmą ir maždaug daroma prielaida, kad kaip meninė forma – tai yra išties geras, subtilus ir brandus darbas, kurį būtent gerai ir priėmė kino kritikai, tačiau man kaip tiesiog kino filmas jis nepaliko įspūdžio. Galbūt todėl, kad tema baletas. O tai iš esmės yra man jau neįdomu, nes ką ten daug ir prigalvosi: sunkus darbas, karjera, konkurencija, šiek tiek meilės trikampių. Viskas. O galbūt ir dėlto, kad nemėgstu per nelyg daug abstrakčių, metaforiškų filmų, kuriuos reikia daugiau interpretuoti, nei kad juose buvo parodyta. Man, kaip vyriškiui ko gero labiausiai patiko matyti dvi šių laikų gražuoles Natalie Portman ir Mila Kunis, dėl kurių abiejų galėčiau sakyti, kad turiu šiokį tokį crush, vienoje juostoje, nė nekalbant apie tai, kad filme yra ir jų meilės scena :D

Tad iš esmės tai gaunasi tarsi prieštaringai vertinamas Antichrist (2009). Galbūt scenarijus ne toks stiprus, tačiau abu filmai turi tos panašios meninės prasmė, kai juostoje kameros darbas yra išties nepakartojamas, o scenarijus turi būti priimamas su visais simboliais ir perkeltinėmis prasmėmis. Iš esmės taip – kaip baletui, tai tikriausiai yra tikrai priimtina.

  

9. The Machinist (2004)

(Drama, Thriller); Įvertinimas: 8, IMDB: 7,8

themachinist04Šis filmas yra labai depresiškų nuotaikų, niūrus. Visą filmą vyrauja tamsių, blyškių spalvų paletės. Tad jei tuo metu, kai planuojate žiūrėti, turit polinkį į prastą savijautą, tai nuo šio filmo tikrai nepasijusit geriau ir nepatarčiau žiūrėti.

Filmo tema – apie industrinį darbininką, kuris nemiegojęs ištisus metus pradeda abejoti savo paties protu. Galima įžvegti šiokių tokių sąsajų su Taxi Driver (1976), tačiau filmai išties kiek prasilenkia, kad juos būtų galima lygiuoti vieną šalia kito. Labai patiko, kad filmo eigoje, jau prasidėjus šiokiam tokiam gliučinimui ir jau pradedant atrodyti, kad filmas nugarmės į pražūtį, įpinama išties netikėta filmo atomazga, kuri viską išgelbėja. Taipogi po šio filmo ėmiau žymiai labiau gerbti Christian Bale, kaip aktorių, nes atsidavimas šiai rolei buvo neįtikėtinas. Žiūrėti į tokius jo kūno pasikeitimus, kai filme jis tapęs grynu kaulų maišu, galinčiu filmuotis kariniuose antro pasaulinio meto filmuose, kaip lageryje badu marinamas žydas, buvo išties skausminga. Būtent toks atsidavimas ir išskiria išties labai šaunius aktorius nuo kitų.

 

 

10. Battlestar Galactica (2004 – 2009)

(Action, Adventure, Drama, Sci-Fi); Įvertinimas: 10, IMDB: 8,8

Battlestar-Galactica-battlestar-galactica-621514_1450_1167Taip, šis serialas yra jau pakankamai senas ir jį pažiūrėjau tik šiemet, todėl, kad iš esmės nesu didelis kosmoso kovų gerbėjas, o būtent šio serialo veiksmas didžiąja dalimi ir vyksta vien tik erdvėje. Tačiau nuolatos susidurdavau su labai gerais atsiliepimais apie šį serialą iš įvairių sci-fi gerbėjų ir kadangi pats save laikau tokiu – nusprendžiau surizikuoti ir išbandyti. Ir deja teko pripažinti, kad klydau vis praleisdamas šį gėrį pro akis. Pirmiausia, tai serialas tiesiog pakeri savo apgalvojimu. Pirmųjų 3-iejų sezonų scenarijus apgalvotas tiesiog idealiai kruopščiai ir nuodugniai. Deja 4-as sezonas šiek tiek nukenčia, ko gero dėlto, kad serialas pagal pradinę įdėją turėjo būti tik 3-iejų sezonų, tačiau pamačius labai gerus rezultatus, buvo pratęstas dar vienam sezonui kuriame jau reikėjo pritempinėti siužetą, kuris turėjo išaiškėti vos per kelias paskutinias trečiojo sezono serijas. Judam toliau: veikėjų charakterizavimas, jų, bei santykių tarp jų vystymasis serialo eigoje, siužetas, dialogai, garso takelis, idealogija, kinematografija, vaidyba, dinamiškumas. Viskas tiesiog idealu. Tikrai retai rasite serialą, kuris panašiai, kaip kad kai kurie mano žiūrėti anime, tiek plačiai diskutuotų dievo, gyvybės, tikėjimo, bei sielos sampratomis. Iškelta daug labai įdomių minčių, verčiančių susimastyti. Seriale pilna egzistencialistinės tematikos, valdžios, bei simbolizmo. Tai galima vadinti tiesiog porno fantasto smegeninėj, nes taip gerai išpildytų sci-fi serialų nebūna. Būna tik taip gerai parašytos knygos. Ir tai, ne taip jau dažnai. Iš serialo galima pasiimti tiek – kiek jums reikia. Jei norite santykių, bei dramos – jos čia pilna. Jei norite veiksmo – rasite į valias. Jei norite įsigilinti, pasvarstyti, pasukti savo galvas – taipogi turėsite ką veikti, nes gilintis galima beveik neribotai, nes šio serialo visada tokia turininga ir plati, kad skirti viskam laiko reiktų išties nemažai.

Ne be reikalo šio filmo priešistore turėjęs tapti tęsinys Caprica (2009) kėlė milžiniškus serialo gerbėjų lūkesčius ir deja jų nepateisino. Turėjo būti ir antras tęsinys, tačiau deja nesulaukęs televizijų dėmesio, taip ir nebuvo nupirktas, ko pasekoje pilotinė 2h serija buvo suskirstyta dalimis ir visai nesenai rodyta webisodes (internetinių epizodų) formatu. Ir šios visatos gerbėjai vėl suspigino akimis, nes būtent šis tęsinys atrodo vertas Battlestar vardo.
Nuoširdžiai sakau, kad šiai dienai nerasite stipresnio sci-fi serialo, nei šis, tad jei vis dar nesatę matę ir fantastika nėra jums tabu – tiesiog privalot tai padaryti. Žinau, kad po kurio laiko aš jį žiūrėsiu dar ir dar kartą.

Life has a melody, Gaius. A rhythm of notes which become your existence once played in harmony with God’s plan.

  

11. Transfer (2010) / Eva (2011)

(Drama, Sci-Fi); Įvertinimas: 7, IMDB: 6,5

aamVAiNH

Sekančius du filmus, vokiečių susuktą Transfer, bei ispanų Eva, žiūrėjau mokslinių fantastinių filmų festivalio Eureka metu, kuris vyko kovo viduryje, Kino pavasario metu. Jeigu neklystu, vėliau abu šiuos filmus parodė ir BTV kanalas. Kaip ir galima suprasti – tai išties mažai žinomų indie kūrėjų susuktos istorijos su sci-fi elementais, nors reikia pripažinti, kad tos fantastikos abiejuose filmuose yra išties minimaliai. Neišvysite čia skraidančių lėkščių ar nežemiškų padarų. Filmai, kurie pasinaudodami keliomis idėjomis iš fantastikos srities, pasakoja paprastas, žemiškas istorijas apie meilę, bei prisirišimą. Pirmasis, Transfer pasakoja istoriją apie tai, kaip neturtingų juodaodžių pora parduoda savo kūnus, turtingiems senoliam, kurie buvo perkelti į šiuos stiprius ir jaunus juodaodžių kūnus ir naudodavosi jais dienomis, o naktimis tikrieji kūno savininkai sugrįždavo atgal. Idėja man visai patiko, kameros darbas ir filmo atmosfera buvo išties nebloga, galbūt tiesiog dėstymas buvo per nelyg lėtokas ir bandyta išspausti drama beveik iš nieko. Dėlto didelio įspūdžio nepaliko. Eva tuo tarpu yra netgi dar lėtesnės eigos filmas, tačiau šiojo išpildymas yra geresnis ir filmas sugeba pritraukti dėmesį labiau. Istorija sukasi apie gabų, tačiau drovų robotų kūrėją (aktorius Daniel Brühl, kurį atpažinsite iš juostos Goodbye Lenin! (2003)), kurį nusamdo jo gimtinės universitetas, kad šis sukurtų iki šiolei dar neįgyvendintą ir vieną iš sudėtingiausių – vaiko dirbtinį intelektą. Filmas, kuris ir turi kruopelytę tragiškumo, gaunasi labai šiltas ir mielas, ypač ko gero tai įkvepia labai charizmatiškos, bei vaikiškai žaismingos ir kūrybingos mergytės personažas. Yra ir kitų puikių veikėjų: kaip kad paslaugusis robotas liokajus, su reguliuojamu emocijų lygiu, bei žavingu juoku, bei jo neklausantis laisvasis robotas, katinas, kuris ko gero buvo vienas iš geriausių robokatinų, kuriuos teko matyti kino filme. Apibendrintai – tai mažo miestelio, maža drama.  Kur visi vieni kitus pažįsta ir yra daugiau mažiau susiję. Puikiai tinka sužiūrėti, kai už lango sninga.

  

12. John Carter (2012)

(Action, Adventure, Fantasy); Įvertinimas: 4; IMDB: 6,7

john-carter-vs-monster

Prie tų pačių fantastinių nuotykių, galima paminėti ir smarkiai reklamuotą John Carter. Gi tai knygų autoriaus, kuris parašė įžymųjį Tarzan’ą, sukurtas veikėjas, bei šio nuotykiai Marso planetoje. Tikiu, kad 1912-aisiais, kai pasirodė pirmoji novelė, ši istorija turėjo būti šviežia, įnovatyvi, įdomi ir su visai geru twist’u. Šiais metais Disney kompanija išleido ir šios istorijos ekranizaciją, kuri deja gavosi visiška popsa ir neįdomi. Tik paklausykit: marso princesė šeimos verčiama tekėti už nemylimo jaunikio, remiantis grynai politinėmis priežastimis. Tačiau atsitiktinai iš žemės atklydęs herojus išgelbėja situacija ir laimi ilgus metus trukusį karą. Oh my… Gerai, šiaip iš filmo prisimenu iš esmės tik nerealiai gražiai su kompiuteriu sukurtus stiklinius orlaivius, kurie atrodė kaip tikri ir labai gražūs, susipažinimo su kitos planetos trauka sceną, bei Virginia! :j Pamenu žiūrėjau filmą kino teatre, nes tikėjausi daug nerealių vaizdų ir sakiau, kad tokį filmą reikia žiūrėti tik kino teatre ir iš esmės neklydau, nes būtent tokios scenos, kaip ši – geriausiai ir žiūrisi dideliame, plačiame ekrane ir taip kiek kilsteli filmo vertę aukštyn. Kad ir ne daug. Tačiau tai tikrai nebus filmas, kurį žiūrėčiau antrą kartą, jau namie ir iš esmės, jei dar nematėte, tai jau geriau ir nežiūrėkite, nebent norite gauti daug veiksmo ir žiubsnelį visiškai banalios meilės.

We do not cause the destruction of a world, Captain Carter. We simply manage it. Feed off it, if you like.

  

13. Annie Hall (1977)

(Comedy, Drama, Romance); Įvertinimas: 7; IMDB: 8,2

anniehall1

Legendinis romantinių komedijų ekspertas Woody ir vienas iš žymesnių jo darbų, ne retai laikomas pačiu geriausiu ir uždirbęs net 4 oskarus, taip tais metais pralenkiant net pačius Star Wars (1977). Turi nemažai panašumų su kitu, vos po dviejų metų pasirodžiusiu darbu Manhattan (1979). Bet visgi mano asmeninis favorite’as visgi lieka rusų literatūros satyra Love and Death (1975).
Kalbant apie Allen’o kūrybą, tai niekaip neina praleisti spinduliuojamo siužeto paprastumo, šilumos, poetiškumo, meilės miestui, bei žinoma išdirbtų, beprotiškų, bei sarkastiškų dialogų. Iš esmės visas šio režisieriaus filmų subtilumas ir slypi tuose nesibaigiančiuose ir be galo netikėtai besivystančiuose dialoguose, kurių eigą reikia spėti sugaudyti. Galima filmą žiūrėti su bloknotu ir gaudyti vieną gerą mintį po kitos arba pasibaigus juostai tiesiog bėgti į internetą ir susižvejoti visas taiklias citatas.
Kiek esu matęs filmų, kuriame vaidina pats Allen’as, tai jo vaidinimai personažai visada tokie pasiklydę, nurauti, kuklūs, tačiau labai drąsiai viską išsakantys ir pastabūs, tačiau tikrai nučiuožę ir sunkiai suprantami. Ir būtent šitos savybes apibūdina, kodėl režisierius toks garsus ir vertinamas (Oskarui nominuotas net 21 kartą!). Tai tikras kino genijus, menininkas, tikrąja šių žodžių prasme.
Tam, kam patinka Allen;o kūryba – nė neabejoju, kad patiks ir ši meilės istorija tarp dviejų neurotiškų sielų.

A relationship, I think, is like a shark. You know? It has to constantly move forward or it dies. And I think what we got on our hands is a dead shark.

  

14. A Trip To The Moon (1902)

(Short, Adventure, Fantasy)

tripcannon

Ar atkreipėte dėmesį į šio kino filmo pastatymo datą? :j Sėdi, štai jaunuolis ir žiūri į 111-metų senumo užfiksuotus vaizdus :j Tokiu būdu aš pažindinausi su tikrąją kino istorija. Žiūrėjau pačius pirmuosius istorijoje fiksuotus vaizdus su bėgančiais arkliais, žiūrėjau pirmuosius trumpus kino filmus, kurie dar būdavo be garso. Žiūrėjau ir tuos, kurie įgavo spalvas (nors tos spalvos iš tebūdavo nupiešiamos spalvotais pieštukais). Arba Disneyjaus pirmuosius filmukus, kuriuose daug dainuodavo. Tad štai ir iš šio pomėgio ir atsirado peržiūrose šis 1902-ųjų metų prancūzų trumputis filmas, kuris laikomas vienu pirmųjų mokslinės fantastikos darbų. Kai apimtas aistros ir smalsumo imi kapstytis po kino pramonės pirmuosius žingsnelius, tai tikrai nevertini tokių darbų siužeto, išbaigtumo ar vaidybos, nes kaip bebūtų riekia pripažinti, kad šiais aspektais jie, šiuolaikiniam žmogui atrodytų juokingi. Vertini tokius filmus bendrąja menine prasme. Bėgant per metus vis labiau artėjant link 50-tųjų matosi koks progresas buvo vystomas šioje srityje. Dažnas filmas atnešdavo naujų inovacijų, naujų metodų ir technikų. Štai ir šioje kelionėje į mėnulį, galima išvysti vos ne pačius pirmuosius kino filmų istorijoje naudotus specialiuosius efektus :j Viso šio 10 minučių mini filmo metu šypsena nedingsta iš veido. Čia tas pats, kas žiūrėti Modern Times (1936)The Great Dictator (1940)The Gold Rush (1925) ar kitus Chaplin’o darbus (ar esat juos matę?). Beja, jį ir daugelį kitų, senesnių, nei kad jūsų paties seneliai kino filmų galite rasti youtubėje. Dažniausiai pradedi nuo vieno, o vėliau per suggestions nukeliauji į bala žino kokias tolybes :j Pasėdėkit valandėlę ir pasikapstykit po kino istoriją, kaip kad aš, nes ji žavingai nuostabi.

  

15. The Girl with the Dragon Tattoo (2009)

(Crime, Drama, Mystery); Įvertinimas: 8; IMDB: 7,8

the-girl-with-the-dragon-tattoo

Kai Holivudas pradėjo reklamuoti savo švedų kūrinio perdirbinį, labai greit susigaudžiau tas nuomones, kad originalas šimtą kart geresnis, tad ir nutariau žiūrėti būtent jį, o ne Daniel Craig’o versiją. Ir taip matomai nusprendžiau ne tik aš, nes originalo populiarumas, pasirodžius perdirbiniu, užkilo ko ne dvigubai. Ir nė kiek nesigailiu sprendimu laiką skirti konkrečiai švedų versijai. Filmas niūrus, turintis nemažai polinkio į žiaurumą, tačiau tikrai puikus. Labai įvertinu Noomi Rapace, atlikusios Lisbeth vaidmenį, nes personažo išpildymas ir atlikimas buvo tiesiog nuostabūs. Ir būtent dėl šios priežasties, pabandžius pažiūrėti amerikietiškąją versiją, išjungiau po 15 minučių filmo. Visai ne tas… Tiek ir vaidyba, tiek ir atmosfera, bei emocinis lygis, kaip iš kitos lygos. Taip, girdėjau nuomonių, kad filmai iš esmės perteikia tą patį scenarijų, suteikiant skirtingas tonacijas ir tai iš esmės nėra blogai, nes perdirbinys ir neturėtų būti absoliučiai identiškas originalui, tačiau pamačius originaliąją versiją, holivudiška versija pasirodė lame ir tarsi kiek nuvalkiota kopija, su garsesniais aktoriais. Čia lygiai identiška situacija, kaip kad ir su istorija, apie mergaitę vampyrę, filme Let the Right One In (2008). Kartojau ir ko gero dar ilgai kartosiu, kad ne amerikiečiam suprasti europietiško filmo mentalitetui, bei subtilumui. Jeigu pirmiausia žiūrėtumėte būtent juostą su Craig’u, tai ji nepasirodytų prasta. Atvirkščiai – filmas atrodytų šaunus. Tačiau padarykite paslaugą sau pačiam ir žiūrėkite tik originalą, o vėliau, jei jau smalsumas taip neduos ramybės – Craig’ą. Tikrai įvertinsite šį pasirinkimą.

He almost killed you. He raped and murdered and he enjoyed it. He had the same chances as us to chose what he wanted to be. He was no victim. He was a sadistic motherfucker who hated women.

  

16. The Skin I Live In (2011)

(Thriller); Įvertinimas: 8, IMDB: 7,8

skiniliveinbig

www.reanimated.lt/filmas-kuri-ziurejau-the-skin-i-live-in-2011

 

 

 

 

17. Chronicle (2012)

(Drama, Sci-Fi, Thriller); Įvertinimas: 7, IMDB: 7,1

chronicle_film

www.reanimated.lt/filmas-kuri-ziuresiu-chronicle

 

 

 

 

18. The Intouchables (2011)

(Biography, Comedy, Drama); Įvertinimas: 10, IMDB: 8,6

The-Intouchables_01

Drąsiai šį filmą galiu skirti prie geriausiųjų matytų šiais metais. Puikiai atsimenu daugelį detalių iš filmo, net ir ne dėlto, kad jį žiūrėjau jau tris kart ir dar planuoju pažiūrėti ateityje. Visų pirma, prancūzai tiesiog meistriška moka supinti dviejų veikėjų rimtą ir begalo liūdną, gailestį keliančią istoriją su komedijos elementais, o dar tai padaro taip meistriškai ir saldžiai, kad juokas tuose komedijinėse scenose būna garsesnis, nei geriausiose komedijos žanro filmuose. Tiesiog nerealiai žavi juosta, spinduliuojanti nuoširdumu, gyvenimišku džiaugsmu, humaniškumu ir mokėjimu rasti tai kas svarbiausia, menkose smulkmenose. Vienas iš tų filmų, kuriuose taip susigyveni su veikėjais, kad tiesiog imi jausti pats jų emocijas. O geriausia, tai, kad šis emocionalumas sukeliamas visiškai natūraliais metodais. Manau filmą turėtumėte įsimylėti jau tada, kai parodoma veikėjų susipažinimo scena :j
Gyvenimiška, bei tikrais įvykiais paremta drama, apie draugystę, gyvenimą ir viltį, kuri 2011-aisiais buvo išrinkta, kaip kultūros įvykis gimtojoje Prancūzijoje. Tai paaiškinama išties geru scenarijumi, kuris paliečia tokias temas, kaip kad neįgalumas, rasizmas, turtinė nelygybė, kas yra labai aktualios temos Prancūzijoje, bei tiesiog šarmu spinduliuojančia aktorių vaidyba. Filmas, kurį rekomenduoju žiūrėti absoliučiai visiems.

Philippe: Tell me Driss, why do you think people are interested in art?
Driss: I don’t know, it’s a business?
Philippe: No. That’s because it’s the only thing one leaves behind

  

19. Iron Man / Iron Man 2 / The Avangers (2008, 2010, 2012)

(Action, Adventure, Sci-Fi); Įvertinimas: 8, IMDB: 7,9; 7,1; 8,4

Iron Man

Pažiūrėjęs šių metų vieną iš didžiausių blockbuster’ių Avangers, užsimaniau permesti akis ir per abi Iron Man dalis, nes jų matęs dar nebuvau. Ir reikia pripažinti, kad nuo šiol matyti Robert Downey Jr. kitame vaidmenyje bus išties sudėtinga, nes šis vaidmuo aktoriui tinka idealiai. Mizantropiškas playbojus milijardierius atrodo įsigėrė į Robert’ą ir mes visi tuom mėgaujamės, nors anksčiau nė nebūtum pagalvojęs, kad būtent šis aktorius galėtų būti veiksmo filmų žvaigžde. Ši filmų serija atlieka tikrą teisingumą, jau ilgą laiką niekaip neišnykstančių ir vis dar populiarių komiksų atžvilgiu. Galima stebėtis kiek daug išspausta ir koks veiksmo filmų lygis pasiektas su kitais komiksų veikėjais, kaip kad Spider Man, X-Men, ar galiausiai įspūdingasis Batman. Tad buvo tik laiko klausimas, kada į ekranus įžygiuos ir keršytojų gvardija. Taip, galbūt šios Marvel frančizės ekranizacijos ir nėra pačios stipriausios scenarijaus atžvilgiu ar tikrai neprilygsta Nolan’o scenografijai ir iš esmės čia žiūrovų popcorn’as, tačiau niekas protingų ir gyvenimiškų siužetų tokiuose filmuose ir neieško ir kaip bebūtų, tai yra aukščiausio lygio popcorn’as, pateisinantis veiksmo filmų vardą. Kuo tikriausi grynakraujiški amerikietiški kino filmai, su akivaizdžiai per dideliu patriotiškumu, heroiškumu ir badass’iškumu, tačiau žiūrovas tikrai mėgaujasi kiekviena milžiniškus biudžetus turinčių juostų sekunde. Šiuose filmuose rasite absoliučiai visko, ko tik galite tikėtis iš išties kokybiško, bei neįpareigojančio veiksmo filmo.

  

20. 12 Angry Man (1957)

(Drama, Mystery); Įvertinimas: 9, IMDB: 8,9

12-by-prodeoetpatria-wordpressdotcom

www.reanimated.lt/filmas-kuri-ziurejau-12-angry-men-1957

 

 

 

 

21. The Sting (1973)

(Comdy, Crime, Drama); Įvertinimas: 8, IMDB: 8,4

the-sting-newman-redford

Kai susipažinau, su Newman’u, užsimaniau pažiūrėti ir dar vieną filmą su juo. Ir po ranka pasitaikė kriminalinė avantiūra pavadinimu The Sting. Planuoju ateityje dar pažiūrėti ir kitą šio legendinio amerikiečių aktoriaus filmą Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969), tačiau kol kas iki jo dar neprisikasiau. O bežiūrint šį filmą, supratau, kad tai geras, klasikinis avantiūrų filmas su visomis tradicijomis. Išties faina stebėti avantiūros planavimą, pasiruošimą jai ir galiausiai visų kortų atskleidimą filmo pabaigoje. Tokių kriminalinių filmų šiam, golden age amerikos kino laikmečiui tikrai netrūko, tačiau būtent The Sting yra puikus etalonas, kuriuo matomai naudojosi ir naujosios filmų kartos režisieriai, susukę mums gerai žinomus Ocean’s Eleven (2001) ar jo pasekėją The Italian Job (2003).  Jei patiko pastarieji, galite drąsiai žiūrėti ir šią, tokių juostų tėvuku laikomą The Sting.

If I didn’t know you better, I’d swear you had some class!

  

22. God Bless America (2011)

(Comedy, Drama); Įvertinimas: 8, IMDB: 7,3

2011_god_bless_america_004

Tikriausiai daugelis yra bent kartą ištarę frazę „sušaudyti tokius“, sėdėdami prie teliko. Tai apie tą šis filmas ir yra: nuo vėžio mirštantis, bei vidurinės amžiaus krizės kamuojamas vyriškis nusprendžia imtis teisingumo ir apvalyti Ameriką, kurioje, kurioje per televiziją rodo šlamštą, kur tv šou minedai sulaukia daugiau dėmesio, nei talentingosios žvaigždės, kur moksleiviai šaudo bendraklasius, kur kompiuteriniai žaidimai svarbesni už tėvus, kur išpaikinti vaikai kelia isteriją dėl gauto Blackberry, nes norėjo iPodo, kur žudomasi, kad patektų į televiziją ir kitų šių laikų idealijų. Prie jo kelionės prisijungia ir susižavejusi, bei savotiškai taipogi nūdienos sužalota 16-metė ir jie kartu, kaip kokie Bonie ir Klaidas keliauja per Amerika šalindami Amerikos debilizmo simptomus. Filmas, kuris tikrai nėra koks meninis šedevras, nešantis neregėtai gerą scenarijų ar nuostabias aktorių vaidybas, visgi atneša savo žinutę publikai ir būtų laikytinas, kaip socialinė drama, kuri turi panašų efektą, kaip kad lauko reklamuose naudojama socialinė reklama, turinti priversti susimastyti. Masinės medijos satyra, su tarantiniškomis scenomis, kurios nereikia priimti už gryną pinigą. Tai ir yra pagrindinė tų žmonių, kuriem filmas nepatiko klaida. Taip, antroje filmo pusėje reginys pradeda pabosti ir netenka to smagaus šiandienos kritikavimo užtaiso, bet galbūt tai ir buvo scenaristo sumanymas – parodyti, kad ir toks, “šaudomasis”, atsakas visuomenei yra tik savotiškas televizinis šou, kurį visuomenė priima per daug nevargindama smegenų. Taigi, juosta susivalgo puikiai tiems, kurie šlykštisi vartotojiškos visuomenės, be moralių ir ribų perliukais, kaip kad Radži ieško žmonos ar tas pats Minedas, nes kaip bebūtų, Lietuva, taip besižvalgydama į vakarus perima ir visas jų ydas, tad filmas gaunasi aktualus, net ir gyvenant mūsų užkampėlyje.

My name is Frank. That’s not important. The important question is: who are you? America has become a cruel and vicious place. We reward the shallowest, the dumbest, the meanest and the loudest. We no longer have any common sense of decency. No sense of shame. There is no right and wrong. The worst qualities in people are looked up to and celebrated. Lying and spreading fear is fine as long as you make money doing it. We’ve become a nation of slogan-saying, bile-spewing hatemongers. We’ve lost our kindness. We’ve lost our soul. What have we become? We take the weakest in our society, we hold them up to be ridiculed, laughed at for our sport and entertainment. Laughed at to the point, where they would literally rather kill themselves than live with us anymore.

  

23. The Bucket List (2007)

(Adventure, Comedy, Drama); Įvertinimas: 8, IMDB: 7,4

bucket list PDVD_017

Kaip gera stebėti, kai vienoje juostoje susitinka du tokie geri aktoriai, kaip kad Jack Nicholson ir Morgan Freeman. Ne be reikalo tai kino legendos, nes ir šioje juostoje jie pasirodo tiesiog nepriekaištingai.  Jack’as vaidina ūmaus būdo milijardierių, o Morgan’as – išsilavinusį, tačiau neturtingą mechaniką. Abu vyrukai sužino apie savo mirties nuosprendį ir nusprendžia: o kodėl gi nepalikus gyvenimo stylingai? Prieš pakratant kojas, tai puiki, nuoširdi juosta, kurioje primenama, kad gyvename tik kartą ir nereikia atidėlioti savo norų vis toliau į ateitį, „kadanors“, nes dažnai norai būtent tokiu būdu ir nužudomi. Svarbiausia ne kada miršti, o kaip nugyvenai iki tol. Gyvenkime taip, kad senatvėje nereikėtų dėl nieko gailėtis. Puikus, tiesiog šventėms subalansuotas filmas tinkantis visai šeimai.

 

 

24. Pan’s Labyrinth (2006)

(Drama, Fantasy, War); Įvertinimas: 8, IMDB: 8,3

rexfeatures-pans-labyrinth-jpg_084816

Kodėl kino filmuose būtinai rodomo įvykiai turi būti paprasti, gyvenimiški ir normalūs? Kinas- tai meninė priemonė, kurios pagalba, režisierius gali įgyvendinti svajones, bei fantazijas. Taigi, Pano labirintas – tai viena iš nedaugelio itin vizualiai gražių kino fantazijų, kuri persipina su pažįstama realybe. Kuo realybė žiauresnė, tuo giliau pagrindinė filmo veikėja mergaitė panyra į fantazijų pasaulį, kuriame susitinka su neregėtomis būtybėmis. Įdomu tai, kad po truputis veikėjos veiksmai palieka pėdsaką ir kasdienybėje, todėl peržiūros metu po truputį nyksta riba tarp šių dviejų pasaulių. Pasakiška, nuostabi, tačiau nepersūdyta, harmoninga ir sveiko proto ribose sukurta drama, tarp žiaurios realybės ir magiško pasakų pasaulio. Labai panašaus kalibro yra ir kitas nuostabus pasaulis, kuris slypi kino filme The Fall (2006).

  

25. King of Devil’s Island (2010)

(Drama, Action); Įvertinimas: 7, IMDB: 7,3

island

Kaip įsivaizduojate Norvegų filmą? Manau, jūs, kaip ir aš – tokių daug nesat matę. Norvegijos filmas automatiškai siejasi su gyvenimiškumu, šaltumu, atšiaurumu, užsigrūdinimu ir šiokiu tokiu lėtumu. Būtent toks, šis mažos studijos kurtas filmas, apie berniukų koloniją veikusią 18-to amžiaus pabaigoje. Ko gero šiaurietiškas bruožas, kurį turi ir lietuviai, statyti tokius minimalistinius filmus kupinus pilkumo, sūraus elgesio, melo, bei brutalumo. Filmas išties geras, pakankamai mažai žinomas mūsuose, tačiau sunkokai žiūrimas dėl savo rimtumo, niūrios aplinkos, bei šypsenų nebuvimo. Ir nors filmas gavosi palyginus minkštas, nes nėra didelių agresijos apraiškų, tačiau kūrėjams pavyko gerai sukurti tą neigiamai dvokiančią atmosferą, kuri tiesiog įsismelkia į žiūrovą.
Jeigu pažiūrėsit ir filmas jums tikrai patiks, tai rekomenduoju ir kitą, gan panašią švedų juostą Ondskan (2003).

Komentarų nėra

Komentuoti