Filmas, kurį žiūrėjau: Ergo Proxy

wkpk32v6ls2axrrkcn7b

Labai mėgstu unikalumu pasižyminčius anime, kurių piešimas, istorija, parodomos mintys būna labai savito, dar niekur nematyto stiliaus. Unikaliu galima drąsiai vadinti Hellsing`ą, tokiu laikau ir šį tamsų, gotikinį, bei kiberpankišką 23 epizodų serialą, pavadinimu Ergo Proxy. Tiesa, jei atvirai, jį prisiryžau pažiūrėti tik iš trečio karto, nes pirmosios serijos buvo tokios, neaiškios, kad niekaip nepriversdavau savęs išsėdėti 25 minutes. Na, bet vien dėl pagrindinės veikėjos ryžausi pažiūrėti – ir likau tikrai nenusivylęs.

Istorija:

Ergo_Proxy_by_cryingpain

Veiksmas vyksta post-apokalipsinėje ateityje, kur žemė dėl branduolinių karų patyrė ekologinę katastrofą, dangus užtemęs, visa gyvybė žemėje sunyko, oras prisipildė kenksmingų dujų ir gyvybė galima tik utopiniuose, kupolu apsuptuose, uždaruose miestuose (kiek primena Sky Blue pasaulį). Istorija ir prasideda viename iš tokių miestų, pavadintu Romdo. Beveik tobulas miestas, rojus žemėje, tačiau viskas jame vyksta taip nenatūraliai ir mechaniškai, kad tai tampa absurdiškai nuobodu. Ir štai šiame mieste prasideda nužudymų serija, už kurią atsakingi AutoReiv`ai (androidai), užsikrėtę Cogito virusu, kuris bejausmiams, įsakymų klausantiems robotams suteikia sielos pojūtį. Šiuos nusikaltimus tirti pasiunčiama patyrusi, gotikinio stiliaus inspektorė Re-L Mayer (kai kuriuose titruose rašoma Real Mayer). Tuo tarpu, kitas herojus – Vincent`as Law, imigrantas iš Mosko miesto stengiasi tapti Romdo miesto gyventoju, tačiau prisidirba įstatymui ir turi bėgti iš šio miesto. Šio anime serijos ir yra labiausiai koncentruotos į Vincent`o keliones už miesto ribų stengiantis atkurti savo kažkur dingusius prisiminimus.

Atsargiai! Istorijos paaiškinimas. Nežiūrėjusiems – neskaityti!

Proxy – tai dirbtinai sukurti žmonės, apdovanoti milžiniškomis galiomis. Kai žemės gyventojai galutiniai sudirbo ir užteršė savo gimtąją planetą iki sunkiai pragyvenamų sąlygų, jie išskrido su visais savo daiktais, palikdami planetoje sukurtus Proxius, kad jie atstatytu nors dalį to kas buvo prarasta. Proxiu vienintelis likimas – atkurti žemę ir tada būti sunaikintiems.
Palikti žemėje, Proxiai sukūrė mažus miestelius po kupolu, davė tų miestelių gyventojams į pagalbą androidus (autoreivus), žodžiu sudarė sąlygas, kad likusi gyvybė galėtų išgyventi ir po to pasinėrė į ilgą miegą, na o kada prabudo, tai pastebėjo, kad tai ką jie sukūrė nėra taip nuostabu, kaip buvo tikėtasi, todėl kažkurie iš jų pradėjo naikinti tai ką sukūrė. Sumaniausias iš jų suprato savo esybę ir buvimo esmę šiame pasaulyje ir pradėjo kerštauti jį sukūrusiems žmonėms ir net kai kuriems Proxiams.

 

Siužetas:

ergo-proxy-proxyone

Siužeto eiga yra ištikro lėta ir pradėjus žiūrėti serialą daugybę dalykų būna visiškai neaiškūs, na o didžioji dalis atsakymų paaiškėja tik paskutinėse serialo serijose. Truputis nervina, kai praktiškai visą laiką laikytas nežinioje, žiūrovas pabaigoje užbombarduojamas krūva paaiškinimų ir dėlto viską sugrumuliuoti pavyksta ne iš karto. Serialas tapo gan mėgiamas dėl savo simbolikos, gotiško stiliaus, psichologinių minčių, bei užuominų į mitologiją, filosofų pasisakymus ar net sąsajų su “Alisa Stebuklų Šalyje”! Daug dėmesio skiriama egzistencinėm temom. Siužetas baigiasi su galima pratęsimo galimybe.

Labai patiko keletas tikrai originalių minčių, pvz.: kad robotai gali užsikrėsti liga, suteikiančia jiem sielos pojūtį ir savarankišką mąstymą, sprendimų laisvę. Radau keletas panašumų su žymiąja Matrica: kiekvienas miesto gyventojas, ar androidas mieste turi užkoduotą savo gyvenimo tikslą (raison d`etre) ir jo turi siekti visą savo gyvenimą. Pvz. AutoReiv`ų raison d`etre yra beatodairiškai tarnauti savo šeimininkui.

 

Veikėjai:

ergo-proxy-vincent-law

Veikėjai šiame seriale yra viena iš stipriausių vietų. Kiekvienas iš pagrindinių veikėjų yra ypač stiprus ir reikalingas, parodomos kiekvieno iš jų ir stipriosios ir silpnosios savybės, charakterio bruožai. Net ir antraplaniai veikėjai (Raul Creed, Daedalus) tikrai buvo parodyti pakankamai giliai.
Žinoma, serialo pažiba – Re-L. Tai labai tvirta, užsispyrusi, kovojanti už teisybė, graži, bet šalta moteris. Vėliau serialo eigoje pamatome ir jos silpnybes. Labai patiko 16 serija, kurioje Re-L labai priminė mano buvusiąją :)

 

Piešimas:

16m7m2t

Kadangi serialas susijęs su paslaptimis, tai niūrios, bei tamsios spalvos išlaikė serialo atmosferą. Ryškių spalvų praktiškai nėra: vien pilka, juoda, tamsiai ruda ir pan. Pagrindiniai veikėjai nupiešti pakankamai detaliai ir išraiškingai: Vincent`as toks sutrikęs, nustebęs, nesusipratėlis ira tai gerai dera su miglota jo praeitimi, na o Re-L seksuali, tvirta ir savimi pasitikinti moteriškė. Gana įdomiai žiūrėjosi AutoReivų, bei Proxių piešimas – tikrai niekur nematytas ir labai originalus, nors pirmose serijose kiek nepatiko.
Serialo opening`as paliko tikrai didelį įspūdį ir ko gero per visą serialo žiūrėjimą nė karto jo neprasukau. Tamsus, gotikinis, simboliškas.

 

Garsai:

Opening`o ir ending`o dainos pakankamai neblogos ir serialui tinka kuo puikiausiai (“Cooome and saaaaaaave meeee”, atpažinsiu dar tikrai ilgai). Na Serial Experiments Lain opening`ui kiek nusileidžia, bet manau galėtų paimti antrą vietą drąsiai.
Veikėjų įgarsinimas tikrai geras (tiesa, žiūrėjau eng-dubbed versiją), kalba naudojama paprasta, kasdienė ir tai tik suteikia tikroviškumo.
Na o muzikos seriale ne per daugiausiai. Dažniausiai girdimas pučiantis vėjas, mašinų garsai ar pan. Užtat kartas nuo karto Pino grojama melodija pridėdavo tam tikro liūdnumo, šiurpumo ir man tas laaabai patiko.

 

Apibendrinimas:

Ergo Proxy yra vienas iš pavyzdžių, koks turi būti užbaigtas anime. Viskas jame turi savo vietą, viskas suderinta, nėra nei vieno nelogiško epizodo. Kiekviena serija yra tikrai reikalinga ir svarbi. Pradžioje prasidėjęs, kaip paslaptingas trileris, užsibaigė, kaip neužmirštamas epas.
Kaip ko gero jau pastebėjot – nemėgstu žiūrėt lengvų, vaikiškų anime. Daug mieliau pasineriu į sudėtingus, supainiotus siužetus, kupinus apmastymų ir filosofijos. Taip ir su šitu anime. Ieškantiems lengvo “žiūralo” su daug veiksmo ar juokeliais – tikrai nepatariu. Taip pat nerekomenduoju žiūrėti labai jauniems, norint miego ar šiaip užsidepresavusiems žmonėms, nes žiūrėdami tokį serialą tikrai nuobodžiausit, nieko nesuprasit ar pagadinsit sau nuotaiką.

 

Įvertinimas:

7.8

Internetiniai šaltiniai:

Wikipedia – daugiau faktų, bei tam tikri simbolikos paaiškinimai

Animezona – Lietuvių anime bendruomenės diskusijos, apie šį serialą

 

Media:

5 komentarai
 • Filmai
  Parašyta: 23:11h, rugpjūčio 21 Atsakyti

  Įdomiai ir išsamiai, įspūdinga. Tikrai. Nuoširdžiai. Šaunuolis! Rytoj tavo blog’o linką duosiu savo draugui, kuris šiuo metu ‘pasinešęs’ ant animės žiūrėjimo. Būtinai. Nepamiršiu. :)

  • re`animated
   Parašyta: 12:14h, rugpjūčio 23 Atsakyti

   Na dėkui už tokius gerus atsiliepimus :) Na šitas tinklaraštis yra mano pomėgių atspindys. Kadangi dabar pats esu „užkibęs“ ant anime žiūrėjimo, tai ir apžvalgėlių paskutiniu metu gana šia tema daug, tačiau neprižadu visad rašyt vien apie anime

 • Tapke
  Parašyta: 15:07h, gruodžio 08 Atsakyti

  Nors tik pradedu ziureti anime filmus, sitas labai patiko. Ergo Proxy… Ech, negalejau atsiplesti ir per kelias dienas suvalgiau visas 23 serijas. Ne viska pavyko sklandziai suprasti, bet… Lbai patiko pagrindine veikeja, dar keletas personazu. Re-L…

  • re`animated
   Parašyta: 18:53h, gruodžio 08 Atsakyti

   Džiugu, kad patiko. Taip anime tikrai sudėtingas ir manau reikia žiūrėti kelis kartus, kad viską įkąsti. Nors ir piešta, bet toli gražu ne vaikam suprast.

 • Kanda3egle
  Parašyta: 23:39h, rugsėjo 08 Atsakyti

  Jega filmukas ir aprasymas :evil: :yes:

Komentuoti