Filmas, kurį žiūrėjau: District 9

District-9-Wallpapers-Alien-Motherships-Guns-Helicopters-district-9-7039088-1920-1056


 “You are not welcome here”  

Kai kambariokas su užsidegimu man pasakojo siužeto trupinėlius, pagalvojau, kad tai eilinis filmas apie tai, kaip atskrido blogiečiai ateiviai, ir šaunuoliai žmonės juos visus ištaško (ale “Nepriklausomybės diena” ar kažkas panašaus). Bet visgi patarimo paklausiau, nes žinau, kad kambarioko skonis neblogas ir parsisiunčiau. Tai ką pamačiau per pirmąsias 5 min visiškai pakeitė mano nuomonė apie filmą ir jį žiūrėjau su dideliu pasimėgavimu.

District 9


 Wikus Van De Merwe: Get your fokkin’ tentacle out of my face!

Istorija:

Nenorint atskleisti viso siužeto, nes dings dalis žiūrėjimo malonumo – papasakosiu labai paviršutiniškai:

Prieš 28 metus į žemę atskrido ateiviai. Milžiniškas erdvėlaivis pakibo ne virš Manheteno, Čikagos ar kito miesto, o virš Johanesburgo (Pietų Afrika). Vietoj laukiamo kontakto žmonės tris mėnesius nesulaukė visiškai nieko. Tada buvo sumastyta prapjauti erdvėlaivyje skylę (suprask įėjimo tai nerado) ir pažiūrėti kas viduj. Ir tai ką išvydo buvo gan kraupoka: ateiviai, vėliau imti pravardžiuoti “krevetėmis” buvo visiškai išsekę, ligoti ir į žemę atskrido kone tik išlikimo sumetimais. Kadangi jų buvo visas milijonas, žmonės tūrėjo imtis kažkokių veiksmų – tiesiai po erdvėlaiviu, nesvarbu, kad miesto teritorijoje, devinto rajono teritorijoje buvo įkurta laikina stovykla (bent jau žmonės taip galvojo, kad bus laikina) ir pradėta teikti pagalba atgabentiems ateiviams. Ši stovykla akimirksniu buvo atitverta nuo miesto teritorijos, sukarinta, o jos gyventojai (ateiviai), ją tuoj pat pavertė į lūšnyną (suprask jų gyvenimo stilius toks). Taip prabėgo visi 28 metai, pakol dėl ateivių keliamų problemų, vyriausybė nusprendė juos perkelti į kitą stovyklą, esančią už kelių šimtų kilometrų nuo miesto, vadinamąjį 10 rajoną. Tam buvo paskirtas vadovaujantis žmogus – Wikus Van De Merwe, kuris ir tampa pagrindiniu filmo veikėju. Deja ne viskas sekasi taip gerai ir nelaimingo atsitikimo dėka, pats Wikus`as tampa persekiojamas žmonių.

 

district-9-sharlto-copley1 


 Fundiswa Mhlanga: [about Wikus Van de Merwe] He was an honest man, and he didn’t deserve any of what happened to him.

Siužetas:

Šį kartą siužetas nėra pats svarbiausias dalykas. Visą filmo gerumą lėmė istorijos perteikimas. Panašiai, kaip filme Cloverfield, mes įtikime istorijos tikroviškumu. Tik minėtame filme buvo sužaista su kameros darbu (atrodė, kad viskas nufilmuota paprasto žmogelio, su paprasta buitine kamera), o šiame filme – dokumentikos žanru. Rodomi interviu su įvairiais žmonėmis, pradedant nuo aukštą statusą turinčiais sociologais, daktarais, žurnalistais ir baigiant paprasčiausiais žmonėmis, kurie gyvena ateivių kaimynystėje. Rodomi vaizdai iš įvairių stebėjimo kamerų, reportažai iš žinių ir pan. Visa tai sukelia neįtikimą tikroviškumo jausmą ir pajauti, kad visi šie įvykiai galėjo įvykti čia ir dabar.

Filmas pateikia stiprų sociologinį užtaisą, šį kartą ne ateiviai yra blogiečiai, o būtent žmonės. Ateiviai laikomi “žemesne” rūšimi ir su jais elgiamasi tiesiog apgailėtinai: į kalbas nesileidžiama, jei kas ne taip – iš kart šaudoma, mušamasi, iš neapykantos jie, pravardžiuojami “krevetėmis”, o gyvenimo sąlygos dar baisesnės. Ateivius čia galima sulyginti su žydais konclageriuose. Būtent pirmojoje filmo pusėje ši sociologinė, draminė pusė ypač stipri, na o maždaug nuo antrosios pusės atiduodama duoklė ir paprastam, masiniam žiūrovui – šaudoma, gaudoma, parodoma daugiau ateivių technikos, beveik laiminga pabaiga ir netgi pratęsimo galimybė (kas, manau, būtų apgailėtina).

 

d9-9 


 Wikus Van De Merwe: This is Christmas. This is Christmas, my friends! This is the biggest find that I’ve ever seen.

Klaidos:

Taip, filme yra keletas neaiškumų, tokių, kaip tarkim, kodėl nesulaukus jokio kontakto, laivas buvo neliečiamas ištisus tris mėnesius, kodėl per 28 metus jis nebuvo išnarstytas, kodėl ateiviai nenaudojo savų ginklų, bei kaip jie susišnekėdavo su žmonėmis, nes vieni kalba savo kalba, kiti – savo. Bet šie dalykai užkliūna tik vėliau, kai daug galvoji apie filmą (taip, tikrai, pažiūrėjus dar išties nemažai apie jį galvoji, tai nėra vienas iš tų filmų, kur pažiūrėjai valgydamas popkornus, išėjai iš kino salės ir pamiršai).

 

Išvada:

Galbūt filmas ir nesusilauks pačio didžiausio įvertinimo, bet už savo originalumą, už šviežią vėją įneštą šiais metais, kritikai jį liaupsina. Liaupsinu ir aš. Drąsiai galiu teigti – originaliausias ir vienas iš stipresnių filmų šiais metais ir kone pats geriausias filmas ateivių tematika.

 

Įvertinimas:

9.3

 

Media:

 

Komentarų nėra

Komentuoti