Filmas, kurį žiūrėjau: 2001 A Space Odyssey (1968)

2001 A Space Odyssey Pic 048

Ahh, dėl didelio mano tingėjimo, kai kurių įrašų idėjos praguli net keletą mėnesių iki jų realizavimo. Taip nutiko ir šį kartą. Nusprendęs peržiūrėti visus genialaus kino režisieriaus Stanley Kubric darbus, iškarto griebiausi iš vieno labiausiai liaupsinamo jo darbo: A Space Odyssey. Mano sci-fi mylėtojo prote filmas paliko neišdildomą pėdsaką, o apie jį papasakoti susiruošiau tik praėjus begalei laiko. Tebūnie. Pirmyn!

2001 A Space Odyssey Pic 015Ateities vizija interjero pavidalu

Nors Kubric’as ir turi nufilmavęs visai nedaug filmų ir visi jie tiesiog neįtikėtini, tačiau neskubu ir neperkramsnojų jų visų. Kažkaip gaila taip greitai išnaudoti gerų filmų bagažą. Kas kai jis baigsis? Sėdėti ir badauti pakol atrasiu kitą genialų režisierių? Nea, aš geriau neskubėdamas per kokį pusmetį sukramsnosiu šiuos skanėstus, kai kuriuos mesteldamas gal net ne vieną kartą.

Puikiai suprantu, kad yra žmonių, kuriems šis filmas nepatinka. Visa Kubric’o kūryba visad būna dvejopa: arba filmas pasirodo visiška shyza ir nesugebi jo sugvildenti ir išjungi dar filmo pradžioje, arba lieki sužavėtas ir dar kurį laiką negali iš galvos išmesti tai ką pamatei. Na žinoma, šį kartą aš lieku prie pastarųjų ir nė nežinau kiek laiko vaikščiojau paveiktas šio filmo ir dar džiugiau, kad aplinkui atsiranda žmonių, kurie mane ne tik, kad supranta, bet vaikšto vienodai pritrenkti. ^^

2001 A Space Odyssey Pic 025Vyrai, atsakau, per Pietinį tokie nepraeisim…

 

Siužetas

Filmo siužetas gvildeną vieną esminę temą: evoliucija. Seniai, nutolusioje praeityje, kažkas stumtelėjo žmonijos vystymąsi, atsiųsdamas į Žemę paslaptingą juodą monolitą,
Po daugelio metų, tyrinėdami Mėnulį, astronautai jo krateryje taip pat atranda trijų milijonų metų senumo artefaktą – juodą monolitą, skleidžiantį paslaptingą elektromagnetinės energijos impulsą, kuris kažkokiu būdu yra susijęs su Saturno palydovu Japetu.
Šiai paslapčiai tirti surengiama ekspedicija: išskrenda penki mokslininkai, “ginkluoti” ypač galingu kompiuteriu EAL-9000, galinčiu savarankiškai perimti laivo valdymą.
Tačiau skrydžio metu kompiuteris sunaikina komandą – ir vienintelis likęs gyvas astronautas pradeda savo kelionę į laiko ir visatos begalybę.

Nuomonė

Iš įrašo įžangos jau galėjot pastebėti mano simpatijas. Pripažįstu, kad tai ne tik geriausias Kubric’o filmas, bet ir geriausias sci-fi filmas ever. Visiems iki šiol matytiems darbams – tik po krūmais slėptis. Idėjos gilumu jam prilygti galėtų nebent Donnie Darko (2001), bet tiesą sakant Odisėja man susižiūrėjo įdomiau.

O ką jau bekalbėti apie filmo production value. Aplinkos sukonstruotos tikrai įtikinamai, viskas atrodo išties futuristiškai, o autoriaus dėmesys detalėms tiesiog neįtikėtinas. Tokios mažytės detalės, kai tarkim instrukcijos prie tualeto arba dar geriau – šatlo viduje, kur net įžiūrėti jų neina, o prisiartinus galima įskaityti yra logiškos ir tikslios. Laivo gravitacijos sistema išvis atrodo žavingai. Filme ne vieną kartą matysime, kaip žmonės juda lubomis, sienomis, o horizontalus bėgimas išvis buvo awesome!

Garso takelis filme yra pakankamai keistas. Keistas tuom, kad jo beveik čia nėra. Tik įžanginė filmo simfoninė melodija yra puikiai žinoma ir atpažįstama. Vėliau filmo eigoje sekančius dialogus ir veiksmus seka tyla, ko pasekoje ištikrųjų pasijauti, kaip tuštumoje, kosmose. Įdomu, kad ko ne visose svarbiausiose kino vietose nesigirdi nieko, išskyrus kvėpavimą.

frame20

Faktai

Kaip ir dauguma senųjų mokslinės fantastikos filmų siužetas paremtas knyga. Dėl šios priežasties mane taip ir traukia prie klasikinių sci-fi filmų (ko gero pamatysite tai tolimesnėse mano apžvalgose). Kubric’as pasiskolino siužetą iš Arturo Klarko, kuris parašė trejų dalių romaną “2001 metų kosminė odisėja".

Pagal antrąją A.Klarko romano dalį taipogi pastatytas filmas, tęsiantis Kosminės odisėjos siužetą, tačiau režisavo jau ne be Kubric’as ir filmą lydi ne patys geriausi atsiliepimai, tad nusprendžiau nerizikuoti su antrosios dalies žiūrėjimu.

Viso filmavimo metu buvo prifilmuota daugiau, nei 200 kartų daugiau vaizdo medžiagos, nei buvo galutiniame filme. Režisierius labai rimtai žiūrėjo į savo darbą ir atrinko tik pačius pačiausius kadrus. Pradžioje buvo padarytas detalesnis, daugiau knygos detalių perteikiantis variantas, kuris truko virš 4 valandų, o tik vėliau atmetimo būdu palikta kino teatrams tinkama trukmė: 148 min.

Per pirmąsias 25 filmo minutes nepasakomas, nei vienas žodis. Taipogi ir per paskutiniąsias 23 minutes. Iš viso filme yra 88 minutės nuo pašnekesių laisvo siužeto (daugiau, nei pusė filmo).

Baigus filmavimo darbus, visos filmo dekoracijos buvo išvežtos ir sunaikintos. Taip buvo daroma, siekiant užtikrinti dekoracijų autentiškumą. Kubric’as nenorėjo, kad jo kurtos dekoracijos atsirastų kituose kino filmuose.

Autorius realizavo daug futuristinių fantazijų, iš kurių dalis tapo tiesa. Pvz vaizdo telefonija, šatlai, planšetinė televizija, ar net tai, kad kompiuteris gali skaityti iš lūpų. Visos šios idėjos 68-aisiais buvo gryna fantastika.

Scenoje, kai paskutinis likęs gyvas erdvėlaivio įgulos narys, atjunginėja kompiuterį, pastarasis dainuoja Daisy Bell dainelę. Įdomu tai, kad tai pirmasis elektroninės muzikos pavyzdys. Tai buvo pati pirma kompiuterio garso sintezatoriaus atlikta daina, kuri buvo įrašyta į IBM kompiuterį 1961-aisiais.

 

1Kubrick’as numatė Ipad’us dar 76-aisiais.

 

 

[rating: 10/10]
10/10 – tiesiog nepakartojamai, fantastiškai nerealus filmas, kurį žūtbūtinai rekomenduoju visiems sci-fi gerbėjams.

 

Media

Tiems, kas matė filmą, tačiau nesuprato: galit pasižiūrėti filmo paaiškinimą [štai čia], tačiau atminkite, kad oficialios patvirtintos versijos nėra ir Kubric’as paliko daugybė vietos spelionėms, bei teorijoms.

1 komentaras
  • Savaitės skaitiniai #2 » KinoKodas.lt
    Parašyta: 22:26h, balandžio 04 Atsakyti

    […] galima ir 1968 metų fantastinį filmą „A Space Odyssey 2001″ pažiūrėti, nes juo labai susižavėjo Reanimated. Norite dar vieno „Kieto riešutėlio“? Prašom – sklinda gandai, jog […]

Komentuoti